Yer İstanbul: Sitelerde ‘açık havuz’ yasak, mescid mecburi, ‘uygunsuz …

AKP’li İstanbul Belediyesi, 10 bin metrekareden büyük sitelerde açık havuz yapılmasını yasakladı ve mescit yapılmasını mecburi tuttu. Uygunsuz işlere niçin olduğu sebebi öne sürülerek 1 artı 1 konutların yapımına da sınırlama getirildi.

Bunlar pilot ilçede oldu

Yeni modelinin uygulanması için pilot ilçe seçilen ’nun , bayındır yönetmeliğinde meydana getirilen değişimleri oy çokluğuyla kabul etti. Değişikliklere CHP’liler ret AKP’liler kabul oyu verdi.

Özgürlük’ten Fatma Aksu’nun haberine nazaran, Yeni değişimlerle parsel alanı 10 bin metreden büyük sitelerde açık havuz yapılması yasaklandı. Bununla beraber 10 bin metrekarededen büyük sitelere bloklardan bağımsız olarak mescid inşaa edilmesi mecburi hale geldi. ‘Uygunsuz işlere neden oluyor’ sebebi öne sürülerek, yapılacak sitelerdeki 1+1 konutların oranına yüzde 15 sınırı kondu.

 CHP’li üye: Şeriat planlaması

İmar Komisyonu’nun CHP’li Üyesi ve bununla beraber İBB Meclis Üyesi olan Esin Hacıalioğlu, oylama öncesi söz alıp, değişikliğin şeriat planlaması bulunduğunu ileri sürüp, kararın geri çekilmesini istedi.

Hacıalioğlu, şu şekilde konuştu: “Yeni plan notlarıyla artık insanların yaşam biçimlerine yeni istikametler çizilmeye çalışılıyor. Bu plan notlarının çağdaş planlama anlayışlarıyla hiçbir ilişkisi yoktur. Havuzun kapalı olmasının manası nedir? Havuzun açık olması neden yasaklanıyor? Zeytinburnu’nun en büyük özelliklerinden biri sahil kenti olmasına rağmen denizi kullanamamasıdır. Denizi kullanamayan bir ilçeye artık açık havuzu da yasaklıyorsunuz. Sorulduğu zaman da bir açıklama getirmiyorsunuz. 1 artı 1’leri de uygunsuz yaşam nedeniyle yüzde 15’e kadar müsaade ediyorlar. Günahın yüzde 15’ten aşağısı helal, yüzde 15 üzerine çıkınca haram mı oluyor? Böyle bir planlama anlayışı hiçbir şekilde kabul edilemez. Tam bir komedi.”

 

Bir önceki haberimiz olan Hafriyat kamyonları 38 kişinin ölümüne niçin oldu: AKP iktidarının ... başlıklı haberimizde Büyükşehir Belediyesi, Kadıköy ve hakkında bilgiler verilmektedir.


Yukarı