Yeni Ucubelerimiz Hayırlı Olsun…

Kars’ın somut ve somut olmayan kültürel mirasına haiz çıkılması ve kentlilik bilinci üstüne mühim noktalarda uyarılarda bulunan ve mevzu ile ilgili hassasiyeti ile tanınan Serhat TV Yönetim Kurulu Başkanı Alican Alibeyoğlu, Kars’ın bir hançer benzer biçimde bağrına saplanan konutlarını kaleme aldı ve mühim uyarılarda bulunmuş oldu.

Kars’ın nefes alamadığını ve tabiri caizse bir kurtarıcıya ihtiyacı olduğuna değinen Alican Alibeyoğlu, şimdi de aynı bölgede 829 konutluk ikinci etap için ihale zamanı belirlendiğini duyurdu.

“Yeni Ucubelerimiz Hayırlı Olsun…” diyen Serhat TV Yönetim Kurulu Başkanı Alican Alibeyoğlu bakın neler yazdı :

Kars Kalesi eteklerinde tarafınca yaptırılan konutların kentin siluetini bozmasının yanı sıra, bununla beraber nefes almasını zorlaştırdığı da aşikâr. Başta, Kars Kalesi olmak suretiyle kentin zamanı dokusunu baltaladığını idrak etmek da fazlaca zor olmasa gerek.

Geçmişteki yöneticilerin bir yatırım hamlesi olarak düşündüğü bu ‘eğreti’ yapıların Kars‘a yeterince zarar vermediği düşünülüyor ki ; ikinci etap için ihale süreci başlatıldı.

Biraz geçmişe dönelim;

Tarih 01.06.2013‘ü gösteriyor… Projesi” kapsamında Atatürk ve Mahallelerinde yaptırılacak olan konutlardan 698 tanesinin temeli atılarak yapımına başlandı. Kars‘a, Karslı’ya, hatta Avrupa birinciliğine layık görülen Kars Kalesi’ne yaralanan bir darbenin temeli atılmış oldu… Bir başka değişle, Faciası” yaşandı.

Bir kent düşünün… Yüzlerce senedir bu coğrafyada varlığını sürdürüyor Baltık Mimarisi’nin Türkiye temsilcisi… Tarihin aynası ; derinleşen, derinleştikçe keskinleşen bir kent…

Kars artık nefes alamıyor. Boğazına geçirilmiş bir urgan benzer biçimde uzanıyor konutları ‘da…

Devrin Belediye Başkanı Nevzat Bozkuş konu alıyor : “Karslılar bundan sonra daha sağlıklı koşullarda yaşayacaklar ve Projesi kapsamında konut yapımları diğer mahallelerde de devam edecek”

Peki, insanların daha sıhhatli koşullarda yaşamaları için ‘yaşam alanlarını’ tahrip etmek ne kadar doğru?

Şimdi sıkı durun… 829 konutluk ikinci etap için ihale zamanı belirlendi…

Kars‘ın bir kurtarıcıya ihtiyacı var.

Nasreddin Hoca‘nın bir hikâyesi ile noktalayalım :

Nasreddin Hoca, evinin damında biriken diz boyu karları sabah namazı sonrası küremeye başlamış. Bir ara dengesini kaybederek damdan düşüp bayılmış.

Komşuları koşuşmuşlar :

Birisi: “Çabuk bir doktor çağıralım.”

Diğeri: “Aman bir kırıkçı bulalım.”

Öbürü: “Sırtlanıp doktora götürelim” derken, kargaşada ayılan hoca, acıyan belini tutarak : “Bırakın münakaşayı. Çabuk bana daha önce damdan düşmüş birini bulun” demiş.

Bir önceki haberimiz olan Başbakan Yardımcısı Akdağ: Kentsel dönüşüm meselesini zelzele riskini azaltma meselesi olarak görüyoruz başlıklı haberimizde ve kentsel dönüşüm hakkında bilgiler verilmektedir.


Yukarı