Van Büyükşehir Belediyesinden Deprem Çalıştayı

Van , depremin 6. yıldönümü dolayısıyla ‘Deprem Gerçeğine Karşı Geç Olmadan ’ çalıştayı gerçekleştiriyor.

, 2011 senesinde yaşanmış olan zelzele felaketinin 6. yılı sebebiyle vatandaşların zelzele duyarlılığını arttırmak ve zelzele farkındalığı oluşturmak için örnek bir çalışmaya imza atıyor. 23-24 Ekim tarihleri içinde DoubleTreeBy Hilton Hotel’de düzenlenecek olan çalıştay kapsamında Türkiye genelinde zelzele ve mevzusunda tanınmış bilim adamları ve akademisyenler iki gün süresince zelzele gerçeğini anlatacak.

Deprem Risk Yönetimi ve Kentsel İyileştirme Daire Başkanlığınca gerçekleştirilecek çalıştayda, Van Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Murat Zorluoğlu, Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi (Van YYÜ) Rektörü Prof. Dr. Peyami Battal ve düzenleme komisyonu adına Yrd. Doç. Dr. Ali Özvan birer konuşma gerçekleştirecek.

Deprem gerçeği ve noktasında meydana getirilen ve yapılması ihtiyaç duyulan çalışmaların masaya yatırılarak bilimsel bir bakış açısının ortaya konulacağı çalıştay, iki oturum şeklinde iki gün sürecek.

İlk günkü oturumda; Türkiye’nin depremselliği, Van depremi, betonarme yapılarda depreme karşı güçlendirme, depreme yönelik emek harcamalar ve mikro bölgeleme mevzuları, ikinci günkü oturumunda ise Türkiye’de kentsel dönüşüm, planlama ve kentsel dönüşüm ile Van’daki yapı stoğu mevzuları masaya yatırılacak.

Van Büyükşehir Belediyesi tarafınca organize edilen programa, Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi (Van YYÜ), Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) İl Müdürlüğü ile Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü katılım sağlarken, çalıştaya katılmak isteyenlerin ise basvuru.van.bel.tr adresinden katılım formu doldurmaları gerektiği açıklandı. – VAN

Bir önceki haberimiz olan Van Büyükşehir Belediyesinden Deprem Çalıştayı başlıklı haberimizde Büyükşehir Belediyesi ve kentsel dönüşüm hakkında bilgiler verilmektedir.


Yukarı