Uzungöl’ün ne kadar ömrü kaldı?

Trabzon’un dünyaca meşhur gezim merkezi Uzungöl, son dönemde bayındır kirliliğiyle ve projesiyle gündeme geldi. Göl çevresindeki betonlaşma bir yana, Uzungöl’ü tehdit eden bir büyük çekince daha var. O da derelerin göle taşımış olduğu alüvyonlar.

Trabzon’un dünyaca meşhur gezim merkezi Uzungöl’ün ne kadar ömrü kaldı? CNN Türk’ün haberine bakılırsa, Karadeniz Teknik Üniversitesi eski öğretim üyesi Jeoloji Mühendisi Prof. Dr. Osman Bektaş’a bakılırsa, fazla değil. Zira göl için, çevresindeki yapılaşmaya ek olarak başka tehditler de var. Bölgede konuşulurken Prof. Dr. Osman Bektaş, başka bir tehdide dikkat çekti. “Uzungöl ebediyen orada kalmayacak. Bütün göllerin olduğu gibi onun da bir ömrü var insan gibi doğar gelişir ölür bu 3 aşamayı yaşıyor Uzungöl ama yaşlandı. Uzungöl’e biz ne kadar iyi bakarsak ömrü o kadar uzun olur.”

Bektaş’a bakılırsa, derelerin taşımış olduğu alüvyonlara çevresel atıklar da eklenince, göl dolmaya başladı. Ve ihtimaller içinde aşırı yağışlar, gölü yok edebilecek tehlikeler haline geldi. Bu yüzden bölgedeki alüvyonlar temizlenmeli. Ve , jeolojik yapı göz önüne alınarak yapılmalı.

Bir önceki haberimiz olan Uzungöl'ün ne kadar ömrü kaldı? başlıklı haberimizde kentsel dönüşüm hakkında bilgiler verilmektedir.


Yukarı