Uzungöl’ün ne kadar ömrü kaldı?

Video: Uzungöl’ün ne kadar ömrü kaldı? Trabzon’un dünyaca meşhur gezim merkezi Uzungöl, son dönemde bayındır kirliliğiyle ve projesiyle gündeme geldi. Göl çevresindeki betonlaşma bir yana, Uzungöl’ü tehdit eden bir büyük çekince daha var. O da derelerin göle taşımış olduğu alüvyonlar. CNN TÜRK

Trabzon’un dünyaca meşhur gezim merkezi Uzungöl’ün ne kadar ömrü kaldı? Karadeniz Teknik Üniversitesi eski öğretim üyesi Jeoloji Mühendisi Prof. Dr. Osman Bektaş’a gore, fazla değil. Zira göl için, çevresindeki yapılaşmaya ek olarak başka tehditler de var. Bölgede konuşulurken Prof. Dr. Osman Bektaş, başka bir tehdide dikkat çekti. “Uzungöl ebediyen orada kalmayacak. Bütün göllerin olduğu gibi onun da bir ömrü var insan gibi doğar gelişir ölür bu 3 aşamayı yaşıyor Uzungöl ama yaşlandı. Uzungöl’e biz ne kadar iyi bakarsak ömrü o kadar uzun olur.”

Bektaş’a gore, derelerin taşımış olduğu alüvyonlara çevresel atıklar da eklenince, göl dolmaya başladı. Ve ihtimaller içinde aşırı yağışlar, gölü yok edebilecek tehlikeler haline geldi. Bu yüzden bölgedeki alüvyonlar temizlenmeli. Ve , jeolojik yapı göz önüne alınarak yapılmalı.

Bir önceki haberimiz olan Uluslararası Yeşil Mahalle Gaziosmanpaşa'da Kuruluyor başlıklı haberimizde Gaziosmanpaşa, kentsel dönüşüm ve Osmanlı mimarisi hakkında bilgiler verilmektedir.


Yukarı