Uluslararası Yeşil Mahalle Gaziosmanpaşa’da Kuruluyor

IHA

Belediyesi’nin Uluslararası Yeşil Mahalle sertifikasına aday, Türkiye’nin en kapsamlı projesi “” görücüye çıktı.
Belediyesi’nin, daha çağdaş, daha konforlu, daha yeşil ve daha yaşanabilir bir oluşturmayı hedeflediği, Türkiye’nin ilk master planlı projesi olan “” görücüye çıktı. Belediyesi’nin bir master plan dahilinde gerçekleştirdiği emekleri oldukca mühim bir aşamaya geldi. Bayağı bir dönüşüm projesi olmayan “” İstanbul’un merkezinde olan konumu ile Pierre Loti, Tarihi Yarımada ve Haliç’e hakim manzarasıyla dikkat çekiyor. Eski İstanbul evleri “bizce yaşam” mottosuyla yaşam kabul eden proje, Osmanlı mimarisiyle günümüz detaylarını birleştiren bir tasarımla eski İstanbul evlerinin ruhunu yaşatıyor.

‘Uluslararası yeşil mahalle Gaziosmanpaşa’da kuruluyor’
2 yıl devam eden çalışmalarla tüm ilçenin Master Planı çıkartılmasının arkasından Uluslararası Yeşil Mahalle Sertifika talibi olan “We Haliç” projesi büyük hızla devam ederken Projesi’nin tanıtımı yapılmış oldu. Sepetçiler Kasrı’nda meydana gelen tanıtım toplantısına Gaziosmanpaşa Belediye Başkanı Hasan Tahsin Usta ve Ilgın İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Halil Yanmaz ve birçok şahıs katıldı. Yüz ölçümü bakımından Türkiye’nin en büyük Projesi olduğu belirtilen ve Gaziosmanpaşa halkını güvenli, sıhhatli ve çağdaş konutlara kavuşturmayı hedefleyen projenin içinde okul, yurt, park ve yeşil alan, bulvar ve pek oldukca toplumsal donatı alanı bulunuyor. Öte taraftan bu alanda bilimsel nitelikli kariyere haiz Uzmanı olan Gaziosmanpaşa Belediye Başkanı Hasan Tahsin Usta’nın nezarete altında yürütülen ve her detayın titizlikle düşünüldüğü projenin en dikkat çekici yönü konutların Uluslararası Yeşil Mahalle standartlarına uygun (LEED-ND ve LEED GOLD) olması.

‘‘Şehrin değişmesine öncülük yapacak bir proje’’
Bölgede 400 tane gecekondu bulunduğunu ve tüm hak sahiplerinin bu bölgede yaşama imkanı olacağını belirten Gaziosmanpaşa Belediye Başkanı Hasan Tahsin Usta, ‘‘Bu projemiz ilçemize, mahallemize, o bölgemize bir güzellik katacak. Bu dönüşüm çalışmaları başladığından beri ısrarla hak sahiplerine de söylediğimiz, bu dönüşüm projesiyle şehrimizin değişmesine öncülük yapmaktı. Bu zamana kadar halkımız bize inanılmaz bir destek ve sabır gösterdi. Bu projenin hayata kavuşmasıyla bundan sonra yapacağımız projelerinde önünü açmış olacağız’’ dedi.

‘‘Kentsel Dönüşüm Master Planı’na haiz bir proje’’
Master Planının öneminden bahseden Başkan Usta, “Biz 2014 yılından itibaren ilçemize ilişik bir Kentsel Dönüşüm Master Planı yaptık zira bölgemizde riskli alan miktarı oldukca yüksekti. 18 bölgemizde dönüşüm emek vermesi planlanmıştı, bunların bütüncül bir planla yapılmasının doğru bulunduğunu düşünerek bir vizyon planı sonrasında da kentsel dönüşüm master planı yaptık. Artık planlarla uğraşmıyoruz, bu yapmış olduğumuz planlara bağlı kalmak suretiyle kentsel dönüşüm bölgelerini yatırıma dönüştürmekle uğraşıyoruz. Bu onlardan yalnızca bir tanesi, bu şekilde 18 bölgemiz var. 5 bölgemizde daha emekleri başlattık. Biz yaptığımız tüm çalışmalarda bu master plana bağlı kalmış olarak dönüşüm alanlarımızı kısa sürede tamamlamayı hedefliyoruz’’ diye konuştu.

‘‘Zemin altına gömülen otopark sayesinde, 23 bin metrekareye tekabül eden yeşil alan oluşuyor’’
Her projede yeşil alan ve donatı alanlarının kat kat arttırıldığını ifade eden Başkan Usta, ‘‘Örneğin bu projede toplam donatı alanı, okul, cami, yurt, yaklaşık 10 bin metrekare oturum alanı, aktif ve pasif yeşil alan donatımı ise 23 bin metre kareye tekabül ediyor. Yani bir bağımsız birime ortalama 20 metrekarenin üzerinde yeşil alan düşüyor. Bu çok önemli çünkü insanlar artık İstanbul’da konuta bağımlı ve hapsedilmiş olarak yaşamak mecburiyetinde bırakıldı. İnsanların en azından yaşamış olduğu bölgelerde nefes alabileceği, dolaşabileceği, ailesi ve çoluk çocuğuyla beraber oturabileceği bu şekilde yeşil alan oluşturmayı önemsiyoruz. Genellikle toplu site türü projelerde alan olsa bile otoparklar alanı işgal ediyor ve yeşil alan park kullanımına olanak kalmıyor. Bu projeyle beraber tamamen otoparkı zemin altına gömüyoruz ve yeşil alan benzer biçimde öteki kullanım alanlarını etken olarak kullanabiliyoruz’’ ifadelerini kullandı.

Bir önceki haberimiz olan Uluslararası Yeşil Mahalle Gaziosmanpaşa'da Kuruluyor başlıklı haberimizde Gaziosmanpaşa, kentsel dönüşüm ve hakkında bilgiler verilmektedir.


Yukarı