Taybet Ana’yı özetleyen kısa film ‘Yedi Gün Yedi Gece’ye ödül

Şırnak Silopi’deki sokağa çıkma yasağı döneminde polis kurşunu ile öldürülen ve cenazesi yedi gün yerde kalan Taybet İnan anısına çekilen “Yedi Gün Yedi Gece” adlı kısa film bu yıl 3’üncüsü düzenlenen Marmaris Uluslararası Kısa Film Festivali’nden “Kurmaca Film İkincisi” ödülüyle döndü.

Evrensel’den Vedat Aydemir’in haberine bakılırsa filmin yönetmeni Ali Bozan, şöyleki konuştu:

“Hiddet ve çaresizliği yoğun hissettiğim  sokağa çıkma yasaklarının yaşandığı dönemde duymuştum Taybet İnan’ın akıl almaz ölümünü. Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, mecliste  Taybet İnan’ın oğlu tarafınca yazılan  mektubu okuduğunda ikinci kez yaralandım fakat bu acı vakası tarihe iyi mi not düşeceğimi de bulmama sebep oldu. Filmini yapmalıydım tam da olayın geçmiş olduğu yerde. Ama savaşın izlerinin olduğu yere değil girmek yaklaşmak mümkün değildi.

Bunun üstüne  alanlarına bakmaya başladık zira alanlarındaki doku, Sur, Cizre ve Silopi’yi çağrıştırıyordu. Biraz sanat emek vermesi yaptıktan sonrasında  çekimlere başladık sonunda İstanbul’da Fikirtepe’de alanında bir günde çekip bitirdik tek mekan tek plan olan filmimizi.

Filmden birazcık anlatmak gerekirse.  Dediğim benzer biçimde: Hiddet ve çaresizliği Taybet Ana özelinde özetleyen bir film.”

Yönetmenliğini Ali Bozan’ın yapmış olduğu filmimizde, Taybet Ana rolünü Halime Ok üstlendi. Film ekibinde destek yönetmenlik Jwan Abdo, dron-kamera Serdar Canik ve Örneksiz Özdemir, kurgu Mevlüt Akçın, ses Ercan Bilgili, makyaj Kianna Sheweki, müzik Seyhan Şenyaylalar‘a ilişkin.

Bir önceki haberimiz olan Edirne'de Ev Fiyatları Bir Günde 60 Bin Lira Arttı başlıklı haberimizde emlak, Fatih ve hakkında bilgiler verilmektedir.


Yukarı