Tartışılan karar: Açık havuz yasak, 1+1’e kısıtlama

İstanbul’da kentsel dönüşümün pilot projelerinin uygulanmış olduğu ’nda, ilçe ’nden geçen kararla ilçede yapılacak sitelerle ilgili ortaya garip düzenlemeler çıktı.

Belediyesi, 6 Aralık 2007 tarihindeki mevcut planın, 1 Ekim 2017 tarihinde yürürlüğe giren Planlı Alanlar Tip İmar Yönetmeliği ile uyumlu olarak işlemesi için yeni bir düzenlemeye gitti. İmar ve Şehircilik Müdürlüğü’nün 28 Kasım 2017 tarihindeki teklifi ve İmar Komisyonu görüşü doğrultusunda hazırlanıp tarafınca oyçokluğuyla kabul edilen karara CHP’li üyeler karşı çıkıp ret oyu verdi.

‘UYGUNSUZ İŞLER ENEDEN OLUYOR’
’nden geçen kararla ilçede yapılacak sitelerde açık havuz yasaklandı. Uygunsuz işlere niçin olduğu nedeni öne sürülerek, daha ilkin sınır olmayan 1 artı 1 konutların oranı ise yüzde 15’e çekildi. Her siteye mescit şartı kondu. Yeni bayındır raporunun getirmiş olduğu öteki düzenlemeler şu şekilde:

Kamu kurum ve kuruluşları adına tanzim edilen ve ticari amaç içermeyen ruhsat ve işlemlerden ek olarak ücret alınmayacak. Terklerden sonrasında parsel alanı 10 bin metre ve daha büyük parsellerde yapılması mecburi olan mescit, bloklardan bağımsız ve ayrık olacak. Yerleşik Meskun Alan olarak öngörülen konut alanlarındaki parsellerin bulunmuş olduğu sokak ya da caddedeki meydana getirilen zemin ve açığa çıkan bodrum katlarında tecim teşekkülü olması halinde, yol boyu tecim alanı olduğu karar altına alındı.

CHP’Lİ ÜYEDEN TEPKİ: YÜZDE 15’İN ÜSTÜ HARAM ALTI HELAL Mİ
İmar Komisyonu’nun CHP’li Üyesi ve bununla birlikte İBB Meclis Üyesi olan Esin Hacıalioğlu, oylama öncesi söz alıp, değişikliğin şeriat planlaması bulunduğunu ileri sürüp, kararın geri çekilmesini istedi.

Hacıalioğlu, yeni düzenlemeye ilişkin Özgürlük’e yapmış olduğu açıklamada da şunları söylemiş oldu: Yeni plan notlarıyla artık insanların yaşam biçimlerine yeni istikametler çizilmeye çalışılıyor. Bu plan notlarının uygar planlama anlayışlarıyla hiçbir ilişkisi yoktur. Havuzun kapalı olmasının manası nedir? Havuzun açık olması niçin yasaklanıyor? Zeytinburnu’nun en büyük özelliklerinden biri sahil kenti olmasına karşın denizi kullanamamasıdır. Denizi kullanamayan bir ilçeye artık açık havuzu da yasaklıyorsunuz. Sorulduğu süre da bir izahat getirmiyorsunuz. 1 artı 1’leri de uygunsuz yaşam sebebiyle yüzde 15’e kadar müsaade ediyorlar. Günahın yüzde 15’ten aşağısı helal, yüzde 15 üstüne çıkınca haram mı oluyor? Bu şekilde bir planlama anlayışı hiçbir şekilde kabul edilemez. Tam bir güldürü.”

Bir önceki haberimiz olan Osmangazi Belediye Meclisi Senenin Son Toplantısını Yaptı başlıklı haberimizde Belediye Meclisi ve hakkında bilgiler verilmektedir.


Yukarı