Sur’da yeni göç tedirginliği

Diyarbakır Sur’da adı altında meydana getirilen yıkımda 2. Etap’a gelindi. Yurttaşlar göç tehdidi ile karşı karşıya.

Esra Solin DAL

Diyarbakır’ın Sur kazasının Alipaşa ve Lalebey mahallelerinde Bakanlar Kurulu’nca alınan karar doğrultusunda “” adı altında başlatılan yıkım kapsamında 1. Etap’ta sürdürülen yıkımda sona gelindi. Yıkım sırasının geldiği 2. Etap’ta yurttaşlar göç tehdidi ile karşı karşıya. 
28 Kasım 2015’te duyuru edilen ve birçok mahallede halen devam etmekte olan sokağa çıkma yasağı ile dalga dalga yaşanmış olan göçe tanıklık eden yurttaşlar, yıkım ekiplerinin kapılarına dayanacağı günü bekliyor. 

Alipaşa mahallesinin Su sokağında yaşam devam eden görme engelli 73 yaşındaki Havva Dündar, 20 yıl ilkin Hani’nin Anılı (Mixyan) köyünden göç etmek zorunda kalmış olarak Sur’da yaşamaya başlayanlardan bir tek biri. Zor şartlarda kalmış olduğu evin kirasını ödeyen Dündar, evinin yıkım kapsamında olmasından dolayı endişeli. “Nereye giderim” diyerek içinde bulunmuş olduğu durumu özetleyen Dündar, “Üç ayda bir aldığım engelli maaşından başka bir gelirim yok ve bu maaşla yaşamımı sürdürüyorum. Mahallem ve komşularım, benim karanlık dünyama ışık oluyor. Bu halde beni nereye atacaklar, onu da söylesinler” dedi. Görme engelli bir kişinin yaşamış olduğu yerin güzergâhını öğrenebilmesi için uzun bir süre gerektiğine işaret eden Dündar, “Bu evin düzenini, sokakları, hangi köşede bir çukur var, hangi yol tehlikelidir öğrendim. Bu yaştan sonra tekrar yeni bir düzene alışmak çok zor olacak” dedi. Yıkım sırasının kendisine geldiğini sadece Sur’u terk etmek istemediğini dile getiren Dündar, “Gözlerim görmeyebilir, ama sokağımda yaşayan insanların ve etrafımda gelişen olayların farkındayım. Önümüz kış, hiç düşünmüyorlar mı?  3 aydır elektrik ve su vermiyorlar zaten.  Kapıma geldiklerinde şunu sormak istiyorum; zaten dünyam karanlık beni hangi karanlığa atacaksınız” dedi. (Diyarbakır/MA)

www.evrensel.net

Bir önceki haberimiz olan Tramvay, İzmir'in Kurtuluşu Olacak başlıklı haberimizde ve hakkında bilgiler verilmektedir.


Yukarı