Sınıfın sinemacıları sınıfı çağırıyor!

Bağımsız Sinem Merkezi tarafınca çekilen “Ev Kira Semt Bizim” filmi için bir davet metni yayınladı.

Yönetmenliğini Mustafa Kenan Aybastı’nın yapmış olduğu, Bağımsız Sinema Merkezi (BSM) tarafınca çekimlerne devam edilen “Ev Kira Semt Bizim”  filmi için bir davet metni yayınladı. 

BSM tarafınca meydana getirilen ve “Bu ‘bizim’ sinemacıların piyasaya meydan okumasıdır. Ama her zaman olduğu gibi ancak hep beraber başarabiliriz. Sınıfın sinemacıları sınıfıyla birlikte mücadele ederek kazanabilir” ifadelerinin yer almış olduğu çağrıda “15 Ekim Pazar saat 11.00’de Nâzım Hikmet Kültür Merkezi’nde buluşalım ve filmimizi hep birlikte tamamlayalım” denildi. 

Açıklamanın tamamı şu şekilde:

Sınıfın Sinemacıları Sınıfı Çağırıyor!

Evlerimiz, mahallerimiz, semtlerimiz rant hırsıyla yerle bir edilip yerlerine çirkin yapılar dikilirken, evlatlarımızın oynayacakları parklara beton dökülürken, ağaçlarımız iş makineleriyle tek tek sökülürken, toprağımız, derelerimiz para babalarına peşkeş çekilip kurutulurken ve beyazperde salonlarını sulu zırtlak, bayağı, içeriksiz ucuz güldürüler doldururken, gözümüzü ve kameralarımızı yaşananlara kapatamazdık.

Benden sonrası tufan deyip parayı verenin düdüğü çaldırmış olduğu piyasada sermayenin borazanı olamazdık. Bundan dolayı hepimiz sınıfın sanatçılarıyız!

Pespaye, ticari filmlerin salonları kapladığı ve gişe rekorları kırdığı dönemde güldürü ciddi bir iştir dedik. Ve bir avuç sinemacı kolları sıvadık. Astronomik bütçelerimiz yoktu, karavanlarımız, bizi sete getirip götürecek otomobillerimiz da yoktu. Ama sınıfımıza olan inancımız ve inadımız vardı!

İnat ettik, sinemayı da salonları da ana paraya terk edemezdik…

Ev Kira Semt Bizim, dedik ve kameraları sınıfımızın gözüyle, yağmasıyla yerle bir edilen mahallerimize çevirdik.

Bu ‘bizim’ sinemacıların piyasaya meydan okumasıdır. Ama devamlı olduğu benzer biçimde sadece hep birlikte başarabiliriz. Sınıfın sinemacıları sınıfıyla beraber savaşım ederek kazanabilir.
Gelin, mücadelemizi beraber taçlandıralım. 

15 Ekim Pazar saat 11.00’de Nâzım Hikmet Kültür Merkezi’nde buluşalım ve filmimizi hep beraber tamamlayalım.

 

Bir önceki haberimiz olan SANAYİ ESNAFI TEPKİLİ! başlıklı haberimizde hakkında bilgiler verilmektedir.


Yukarı