SANAYİ ESNAFI TEPKİLİ!

1 Temmuz’da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafınca onaylanan Üretim Reform Paketi ile taşınması hedeflenen 135 tane endüstri sitesi içinde yer edinen Eski Sanayi Çarşısı’nda hala yaprak kıpırdamıyor. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü’nün Düzce’nin de aralarında bulunmuş olduğu 9 ilde yerleşim alanlarında kalan 10 endüstri sitesinin taşınma işlemlerinin 7 Temmuz itibariyle başladığını açıklamasının üstünden aylar geçmesine karşılık esnafla ne bir görüşme ne de bilgilendirme yapılmış oldu.

Son olarak Düzce Belediyesi, Eski Sanayi Çarşısı alanında uygulanacak Projesi sebebiyle dükkanlarını boşaltmak zorunda olan esnafın, Ufak Sanayi Sitesi’ne yapılacak ek alanlara yerleştirileceğini deklare etti.

Uzun süredir gündemde olan proje ile ilgili Öncü Haber ekibinin mikrofon uzattığı endüstri esnafı kendilerine yeterince data verilmemesinden yakındı.

“Diğer tarafın alt yapısı yok, bu kadar insan nereye gidecek?”

Kent merkezinin göbeğinden kendilerinin de kurtulmak istediğini belirten Eski Sanayi Çarşısı esnaflarından Zeki Kahraman 1984 yılından beri sanayinin taşınmasının iyi olacağını söylediğini belirterek şöyleki konuştu:

“Sanayi çarşısının taşınacağının söylendiği zaman “Gidelim, daha iyi olur” dedim. Bu kadar esnafı nereye bırakacaksınız? Diğer sanayinin alt yapısı yok. Oraya kim gidecek? Oranın bir çok dükkan sahibi. Ama sen bu kadar dükkanı nereye götürüp yerleştireceksin. Ilkin bu kadar insana dükkan bulunması gerekiyor.”

“Kimseye bilgi gelmedi, her kafadan bir ses çıkıyor”

Bu yılsonuna kadar taşınma işleminin biteceğine dair herhangi bir bilgilendirme yapılmadığını belirten Zeki Kahraman, “Bu kadar esnafız herhangi bir bilgilendirme yapılmadı. Zaten o sanayinin çoğu şahıs malı. 2017 yılının sonunda taşınacak diyorsunuz da nereye taşınıyor? Kimseye bilgi gelmedi ki. Bu kadar insanı nereye koyacaklar. Herkes bir şey söylüyor. Her kafadan bir ses çıkıyor.” ifadesinde bulunmuş oldu.

“30 senedir sanayi sitesi yapılmaz mı?”

Ayrıca yöre illerin endüstri alanında yaşamış olduğu gelişimleri hatırlatan Kahraman, “Komşu iller kaçıncı sanayilerini kurdu bizim burada 30 senedir bir sanayi sitesini yapamadılar. Bu nasıl iştir? Kim ne yapıyor burada belli değil. 30 senedir bir sanayi sitesi yapılmaz mı?” diye sitemde bulunmuş oldu.

“2 buçuk ayda bitmez”

Sanayi esnafı Sıtkı Topal da çalışmalarla ilgili bir bilgisinin olmadığını ve ne vakit taşınacaklarına ilişkin net tarih verilmediğini söylemiş oldu. Yıl sonuna kadar taşınma işlemlerinin tamamlanacağı söylentileri için ise “2 buçuk ayda buranın taşınma işlemi bitmez. Bu kadar esnaf nereye gidecek? Bize bir yer de gösterilmedi.” dedi.

Eski Sanayi Çarşısı alanında uygulanacak Projesi sebebiyle dükkanlarını boşaltacak olan endüstri esnafı Ufak Sanayi Sitesi’nde hemen hemen herhangi bir çalışmanın başlatılmaması dolayısıyla minimum 1 yıl daha mevcut yerlerinde kalacaklarını tahmin ediyor.

Haber: Ö. YILMAZ

Bir önceki haberimiz olan Büyükşehir Ekim Ayı Meclis Toplantısı Rasafyolu Tartışması başlıklı haberimizde Büyükşehir Belediyesi ve hakkında bilgiler verilmektedir.


Yukarı