‘Nasıl bir kentsel dönüşüm?’

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, 1’inci Murat Mahallesi’nde bulunan bir kafede vatandaşlarla bir araya geldi. Gürkan, Yerinde ’den, Katı Atık Düzenleme Depolama ve Bertaraf Tesisleri’ne kadar Edirne Belediyesi tarafınca meydana gelen projeler hakkında mahalle sakinlerine informasyon verdi; tesisleri tek tek gezdirerek, yatırımları yerinde söyledi.   

Her sabah bir mahalleye giderek vatandaşlarla söyleşi eden Başkan Gürkan’ın bu seferki durağı 1’inci Murat Mahallesi oldu. Birinci Murat’a bulunan bir kafede, mahalle sakinleriyle bir araya gelen Gürkan, vatandaşların sorunlarını dinledi. 1’inci Murat, ve Kocasinan Mahallerini yakından ilgilendiren Yerinde Projesi hakkında informasyon verdi. Nasıl bir kentsel dönüşümün istedikleri hakkında da vatandaşların önerilerini dinleyen Gürkan, “Bu kenti birlikte yönetiyoruz. Sizlerin önerileri, talepleri bizim için çok önemli. Bu plan sizlerle birlikte yapılacak. Benim için önemli olan sizlerin daha sağlıklı, daha konforlu ve daha teknolojik bir ortamda yaşamanız” dedi. 

Gürkan, Edirne Belediyesi’nin bugüne dek gerçekleştirdiği projeler hakkında da informasyon verdi. Edirne’ye geleceğe taşıyacak olan projeleri Başkan Gürkan’dan dinleyen mahalle sakinleri meydana getirilen emekleri yerinde görmek istedi. 

Bunun üstüne Başkan Gürkan, vatandaşlarla beraber ilk olarak EDİKAB tarafınca meydana getirilen Edirne Katı Atık Depolama ve Bertaraf Tesisleri’ne gitti. Çevreye zarar veremeyecek, ekolojik dengeyi bozmayacak olan bu tesislerin Edirne’deki 60 senelik yırtıcı depolamaya da son vereceğini ifade eden Gürkan, tesisin işletme ihalesininse geçtiğimiz günlerde yapıldığını ve ihaleyi kazanan şirket ile de sözleşmenin imzalandığı söylemiş oldu. 

Söz mevzusu tesisle Edirne halkınıhem büyük bir utançtan kurtardıklarını hem de Edirne Halkı’nın bu tesisten para kazanmasını da sağladıklarını ifade eden Gürkan, “EDİKAB, 29 yıllığına işletmesini yapacak olan firmanın cirosundan yüzde 10 kar kazanacak, bertaraf ücreti ise ödemeyecek. Edirneliler, hem daha sağlıklı koşullarda yaşayacak, hem de bu işten kar sağlayacak. Edirne’nin parası cebinde kalacak” ifadelerine yer verdi. 

Gürkan, hemen sonra mahalle sakinleriyle beraber Kayalı Barajı’nda gelen suyu arıtması amacıyla yapı devam eden İçme Suyu Arıtma Tesisleri ve halen hizmet veren İçme suyu Arıtma Tesisleri’ni vatandaşlarla gezdi ve işlemler hakkında informasyon verdi. 

Gürkan, son olarak da mahalle sakinleriyle beraber  Edirne Belediye Başkanlığı tarafınca kısa süre ilkin çalışmalarına başlanan ve Trakya Üniversitesi ile Sultan 1’inci Murat Devlet Hastanesi’ni birleştirecek olan 50 metre genişliğinde 1,5 kilometrelik yeni yolun yapım çalışmalarını yerinde inceledi.  Sultan 1’inci Murat Devlet Hastanesi ile Trakya Üniversitesi Balkan Yerleşkesi arasındaki yolda çalışmaların sürdüğünü ifade eden Gürkan, söz mevzusu alanda yürüyüş yolu, vasıta yolu, bisiklet yolu ve ambulans yolu yer alacağını beyan etti. 

Edirne Belediyesi’nin çalışmalarını yakından inceleyen mahalle sakinleri, Edirne’yi geleceğe taşıyacak projeler için Başkan Gürkan’a teşekkür etti. 

Bir önceki haberimiz olan Başkan Kocaoğlu 35 bin konutluk kentsel dönüşüm planını açıklaması başlıklı haberimizde Büyükşehir Belediyesi ve hakkında bilgiler verilmektedir.


Yukarı