Kuşadası’nda Zemini Kayan Evlerdeki Tehlike Sürüyor

IHA

Kuşadası’nda dün akşam bir inşaatın hafriyat emek vermesi esnasında temeli ziyan olan 3 apartmandaki 14 dairenin önlem amaçlı olarak boşaltılmasıyla başlamış olan çekince sürüyor.
Kuşadası Türkmen Mahallesi 50. Yıl Caddesi Varlık Sokak’taki bir inşaatın hafriyat emek vermesi esnasında Muzaffer Sevinç Sokak üstündeki Erdinç Apartmanı ile 50 Yıl Caddesi üstünde bulunan Güneş ve Akile apartmanlarının zeminlerinde kayma meydana gelmişti. Yaşanan toprak kayması esnasında Güneş Apartmanı’nın giriş katında bulunan Aydın Ege Et Satış Mağazası ile bir kuaför dükkanın da arka bölümleri büyük hasar görmüştü. 30 kişinin yaşamış olduğu 3 apartmanda yaşanmış olan çekince üstüne polis ekipleri çevrede tedbir alırken, vaka yerine gelen Kuşadası Belediyesi Yapı Denetim Müdürlüğü ekipleri de araştırma başlatmıştı. İnceleme sonucunda ilk etapta hafriyat çalışmasından etkilenen 14 daire boşaltılmış ve apartmanlar Kuşadası Belediyesi Yapı Kontrol Müdürlüğü tarafınca mühürlenmişti. Boşaltılan dairelerde yaşayan ve evlerini mecburi olarak terk etmek zorunda kalan 30 şahıs geceyi ailelerinin yanında geçirmek mecburiyetinde bırakılmıştı. kapsamında yıkılıp tekrardan meydana getirilen bir apartmanın temel kazısı esnasında meydana gelen toprak kaymasıyla ilgili savcılık tarafınca soruşturma başlatırken, yaşanmış olan tehlikenin giderilmesi için inşaatı meydana getiren şirket tarafınca ek önlemler alınmaya başlandı.
Yetkililer, meydana getirilen düzenleme çalışmalarının peşinden 3 apartmanı tehdit eden tehlikenin kalkmasıyla 14 daireyi boşaltan 30 kişinin tekrardan evlerine dönebileceğini söylediler.

Bir önceki haberimiz olan Uluslararası Afetlerin Azaltılması Günü başlıklı haberimizde ve hakkında bilgiler verilmektedir.


Yukarı