Kocaoğlu: Tramvay, İzmir’in Kurtuluşu Olacak

TRENHABER.COM

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Uluslararası Rotary 2440. Bölge Federasyonu’nun Konak Rotary Kulübü ev sahipliğinde düzenlemiş olduğu görüşmede konuştu.

Uluslararası Rotary 2440. Bölge Federasyonu Başkanı Lütfi Demir, Konak Rotary Kulübü Başkanı Levent Bilgili, Program Komitesi Başkanı Erdoğan Tözge ve 2440. Bölge Guvernörü Mecit İsce’nin de katılmış olduğu görüşmede Rotary üyelerinin sorularına tek tek yanıtlayan Başkan Kocaoğlu, şehir gündemine ilişkin mühim açıklamalar yapmış oldu.

Teslim olmayacağız

İZBAN ve İZDENİZ’de yaşanmış olan grevler örnek gösterilerek geleceğe ilişkin endişeleri içeren bir soruya cevap veren Başkan Kocaoğlu, “Eskiden ulaşımda toplu sözleşmeleri uzlaşarak yada yüksek hakeme giderek çözüyorduk. Şimdi bırakım olmaması için uğraşıyoruz. Bu arada şunu da söylemeliyim: Sendikalar AKP’li belediyelerde bırakım halletmeye cesaret edemiyor. Zaten çoğunda sendika yok. Olanlar da limon şeklinde sararmış durumda.. Biz parayı tasarruflu kullanmak, sendikalarla sonuna kadar pazarlık etmek durumundayız. İşçiye aslına bakarsanız yüksek ücret veriyoruz. Bunun üzerine bırakım yapacaklarsa yapsınlar. Çekeceksek hep birlikte çekeceğiz. Millet oy vermezse de vermeyecek. Ama teslim olmayacağız! Her bayındır isteyene bayındır ver, bırakım yapana hak ettiğinden fazlaca daha çok para ver, ona ver, buna ver! Bu şekilde belediye başkanlığı olmaz! O süre git evine, yat! Belediye başkanlığı değişik bir iştir” dedi.

Avrupa örneklerini yerinde inceledik

Kent merkezine gelen insanların toplu ulaşıma ağırlık vermesi icap ettiğini söyleyen Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, “Bunun için de ilkin insanlarımızı toplu ulaşıma özendirmemiz gerekiyor. Bu güzergahtaki inşaat emekleri ve bolca oranda lehte-aleyhte konuşmalar, şu sıralar her insanın kafasını karıştırıyor. Oysa Tramvay, İzmir’in, Konak’ın ve Alsancak‘ın kurtuluşu olacak. Birlikte yaşayıp göreceğiz. Tramvay, bir tek Ozan Eşref Bulvarı ve Cumhuriyet Bulvarı’nın bir bölümünde trafikle örtüşüyor. Diğer yerlerde kendine ayılmış yoldan gidiyor. Ozan Eşref, korsan otoparklanma sebebiyle aslına bakarsanız tek şerit çalışıyordu. Tramvayla beraber 1.5 şerit çalışacak ve park edilemeyecek. Güzergah üstündeki otobüslerin kalkması ile beraber trafiğin iyi mi rahatlayacağını göreceğiz. Yılbaşında Konak Tramvayı bitecek. Vatandaşlarımız Üçkuyular’dan binip konforlu bir şekilde Halkapınar’a gidecek” dedi. Başkan Kocaoğlu, tramvay yatırımına ilişkin kararını vermeden ilkin Avrupa’nın mühim merkezlerindeki tramvay işletmeciliğini yerinde incelediklerini de sözlerine ekledi.

Trafik sıkışıklığı mevzusunda da konuşan Başkan Kocaoğlu, yeni arterler açtıklarını fakat trafik denetiminin yapılmasının koşul bulunduğunu söylemiş oldu. Kocaoğlu, “Hatay Caddesi İzmir’in en önemli arteridir. Gidin bakın, şu anda bu caddede üç sıra parklanma yapılıyor. Buna kimsenin hakkı yoktur. Yaptırmaya da kimsenin hakkı yoktur. Trafiği yöneten sorumlular, bunun gereğini yapmalıdır” dedi.

’ye gönderme

Konuşmasında mevzusuna da değinen Başkan Kocaoğlu, Türkiye’de bir ilke imza attıklarını altını çizdi. Herhangi bir araziyi ’ye ya da Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na verip orada bayındır emek harcaması yaparak bina kurmanın olmadığını ifade eden Başkan Kocaoğlu, “Bir tanesi binanın dönüşümü, diğeri bostan tarlasına bina yapmaktır. çarpık yapıların, sağlıksız konutların olduğu bölgelerden uzlaşarak bu insanlara depreme dayanıklı, çevre düzeni, spor alanları olan mekanlar kurmaktır. Biz Uzundere’de bunu hayata geçirdik. İkinci etabın ihalesini de yapıyoruz” dedi. Uzundere’de konutlarının arkasındaki 900 dönüm alanın ’ye “bina yapsın diye” verildiğine de dikkat çeken Aziz Kocaoğlu, “Oysa oraya gelinceye kadar önünde Cennetçeşme, Uzundere, Aktepe, Emrez var. Nereden baksanız 100 bin dönüştürülecek konut var; çarpık kentleşme var. Ama o 900 dönüm araziye konut yaparak buradaki kentsel dönüşümü de engelliyor. ‘Deprem geliyor, fay hatları var, depreme karşı mücadele edeceğim’ diyor fakat çarpık yapıları dönüştürmeyip boş alanlara konut yapıyor. Bu ne perhiz bu ne lahana turşusu?” şeklinde konuştu.

Bir önceki haberimiz olan Malezya'da Iı. Dünya Savaşı'ndan Kalma Bomba Patladı başlıklı haberimizde hakkında bilgiler verilmektedir.


Yukarı