Kentsel Dönüşümde Sosyal Estetik Döngü Önerisi!

Farklı sosyo-ekonomik yapıdaki insanların toplumsal güzel duyu gereksinim teorisi; Maslow’un temel gereksinimler kademelenmesi meşhur üçgeni, ters üçgene dönüştürebilecek potansiyeller taşıyor.

Türkiye yerleşimlerinde ve bayındır mevzuatında, yerinde dönüşüme odaklı, dikey müteahhitlik dönüşümlerin kentlere ve toplumsal dönüşüme katmış olduğu pek fazla şey yok diyen Çalgüner; kentsel dönüşümde bir konut havuzu kurulmalı. Kentsel, kırsal ve yarı kırsal yerleşimlerde, il sınırları içindeki mekansal ve toplumsal dönüşüm talebinde bulunan mülk sahipleri bir havuzuna alınmalı ve belediye yada bir dönüşüm şirketi tarafınca finansal teşvik ve ödeme sistemleri ile yönlendirme yapılarak, dönüşüme girmek isteyen aileler; takas yolu ile değişik toplumsal ve mekansal çevre isteklerine denk düşecek insanların gelecekteki değişik yaşam tercihleri doğrultusunda karşılıklı rotasyonal değişime geçirilebilirler.

Devre dinlence mülk sistemine benzer bir sisteme de benzetilebilecek bu fonlandırılarak desteklenecek sistemin; kalıcı konut mülkiyetleri içinde geçerli olabileceğini söyleyen Tahir  Çalgüner;  kırsaldan yarı kırsala ve kente olan yaşamsal dönüşümün tam tersi bir dönüşümü de gelecekte yaşayacağız… Kentler boşalıp şehirler önemini artırırken şehir içi alanlarında devamlı karşılıklı bir alıcısı olacaktır dedi.

Sağlıklı dönüşüm ve benzeşik olmayan renkli toplumsal güzel duyu çevrelerinde bu naturel dönüşümsel döngü ile sağlanabileceğini söyleyen Çalgüner; Yık-yap sistemi ve tipi dönüşüm modelinin sıkıntıları ve dikey mimarinin kentsel ekonomiye negatif tesirleri ve çözümsüzlükleri ile oluşan suni sosyal-estetik sorunları ortadadır. dedi.

Bir önceki haberimiz olan İşte kanserin en büyük sebeplerinden biri! başlıklı haberimizi de okumanızı öneririz.


Yukarı