Kentsel dönüşümde problemler ortadan kalkıyor

Bazı projeleri bayındır planı onaylandığı ve süreç ilerlediği halde vatandaşla görüşme aşamasında tıkanıyor ve yapılamıyor.

Artık bu mesele, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın bir bölgeyi riskli alan duyuru etmeden ilkin fizibilite raporunun hazırlanmasını koşul koşmasıyla aşılıyor. Böylece proje başlamadan vatandaşın beklentilerinden, o projenin müteahhide ne getireceğine kadar birçok mesele yanıtlanmış oluyor.

“BEKLENTİLERİNİ ÖLÇÜYORUZ”

Bakanlığa müşavirlik hizmeti veren firmalarından İmpo İmar ’ün Müdürü Mehmet Aydemir, “Bizler rapor hazırlanırken bölgedeki farklı gelir ve sosyal gruplardaki vatandaşlarla temasa geçerek anket yapıyoruz, onların beklentilerini ölçüyoruz. Bu cevaplara göre projeyi şekillendiriyoruz. Böylece vatandaşlar sağlıklı kararlar alıp uzlaşmaya yanaşıyor. Bu rapor, kendi finansal modeliyle dönüşümü yapacak firmalar için şart değil. Ancak her müteahhit bu raporu hazırlatsa, pek çok muhtemel sıkıntıyı başında önlemiş olur” yorumunu yapmış oldu.

Haber Merkezi

Bir önceki haberimiz olan Bursa'da Kentsel Dönüşüm İstişare Toplantısı başlıklı haberimizde , ve emsal artışı hakkında bilgiler verilmektedir.


Yukarı