Kentsel Dönüşüm Alanında Camiye İhtiyaç Var

IHA

Niğde İl Müftüsü Alaaddin Gürpınar, Efendibey alanında 1 tane cami bulunduğunu ve 10 bin konutun olduğu bölgeye yetmeyeceğini söylemiş oldu.
alanında ortalama 6 bin konuta hak sahipleri önümüzdeki aylar içinde taşınmaya başlamış olacak. Ancak alanda bulunan 4 eski camiden 3’ü yıkıldı. tarafınca meydana getirilen bir caminin o bölgeye yetmeyeceğini ifade eden Müftü Gürpınar, “Alanda vatandaşlar evlerine yerleştiğinde camii sıkıntısı olacak. Biz Niğde Valiliği, Belediyemizin önderliğinde hızlı bir şekilde bir çalışma yapılarak hayırveser vatandaşlar tarafından cami yaptırılması gerekiyor.”dedi.
Cami yaptırmak isteyen hayırseverleri beklediklerini belirten Müftü Gürpınar açıklamasında şunları söylemiş oldu; “ alanı içerisindeki 4.camimizle ilgili bir takım çalışmalar var . O bölgede yeni, gerek tarafından, gerekse özel Müteahhit tarafından yeni konutlar yapılıyor. Yaklaşık o bölgede 10 Bin konut inşaatı devam ediyor. Bahsettiğimiz Sürmeli, Fesleğen ve Çınarbağ camilerimizle ilgili gerek bizim ilk koordinasyon kurulu toplantılarında gerek Valimizle gerek Belediye başkanımızla zaman, zaman yaptığımız toplantılarda bu konuyu sık, sık dile getirdik. Bu camiler artık yeni alanına yetmez. Hem küçük, hem teknik olarak mimari açıdan çok uygunsuz yapılar olarak orda garip ucube yapılar olarak kaldılar. Bu camilerin yıkılıp yerine daha fonksiyonel, içinde kuran kursu bulunan daha geniş kapasiteli o bölgedeki vatandaşlarımızın, sakinlerinin ihtiyaçlarına cevap verecek camilerin elbette yapılması gerekir. Bu konuda bir takım yazışmalar yaptık. Belediye Başkanlığı’na yazılar yazdık. Onlar ’ye Sürmeli caminin yıkılıp yerine 2 katlı bir bina yapılması için bir yazışma yaptılar ama henüz sonuç alınamadı. Fesleğen caminin yıkılarak yerine daha büyük caminin yapılmasında taleplerimiz var. Projeler ne aşamada daha bilmiyoruz. Tabi orada ve Belediye arasında anlaşmalar çerçevesinde bu işler yapılabilir. Bu konudaki gayretler devam ediyor ama burada belki 1 yıl sonra oradaki binaların içinde vatandaşlarımız oturduğunda ciddi sancılar olacak, cami ihtiyacı iyice belirgin hale gelecektir. Bugünden tedbirlerin alınması ve gönüllü vatandaşlarımızca buralara cami yapımına gerek valiliğimiz, gerek müftülüklerimiz, ve gerekse belediye başkanlığımızca önderlik yapılmalıdır.”

Bir önceki haberimiz olan Ekinci Kentsel Dönüşümün Startını Verdi başlıklı haberimizde kentsel dönüşüm hakkında bilgiler verilmektedir.


Yukarı