‘Kentsel dönüşüm sürecini fırsata çevirmeliyiz’

13.10.2017 11:39:59

ve Yatırım Ortaklığı Derneği (GYODER) Yönetim Kurulu Başkanı Feyzullah Yetgin, gecekondulaşmanın hemen hemen tam anlamıyla bitmese bile eskiye gore oldukça mesafe kat edildiğini belirterek, “ sürecini, tüm sıkıntılara rağmen fırsata çevirmemiz gerekiyor.” ifadesini kullandı.

Birleşmiş Milletler (BM) tarafınca, tüm dünyadaki barınma ihtiyacında yaşanmış olan ciddi sorunların acilen giderilmesi amacıyla duyuru edilen Dünya Konut Günü (World Habitat Day) dolayısıyla sektörün çatı örgütü GYODER Başkanı Yetgin bir ileti yayımladı.

Dünyanın gündeminde yarının gereksinimlerini göz önüne alan, iyi tasarlanmış, çevre, sıhhat, eğitim, ulaşım, spor ve yönetimsel altyapıları ile yaşanabilir şehirler kurmanın yer aldığını aktaran Yetgin, “BM’nin 1985 yılında Dünya Konut Günü’nü ilan ederken ortaya koyduğu kaygı da bu sorunun acil çözümü için konuyu gündemin üst sıralarına taşımaktı. Gelişmiş ülkeler konut ve şehirleşme sorununu büyük ölçüde çözmüş durumda. Türkiye ise kontrolsüz şehirleşmenin getirdiği sorunları çözmek üzere son yıllarda kararlı politikalarla harekete geçti.” ifadelerini kullandı.

Yetgin, kentsel dönüşümün, mühim bir fırsat niteliği taşıdığını hatırlatarak şunları kaydetti:

“Bu fırsatı en ideal şekilde değerlendirmek üzere yapısal düzenlemeler gerçekleştirmek zorundayız. Bu çerçevede imar mevzuatı yeni baştan ele alınmalı, yapılaşma tercihleri tarihi ve çevresel doku gözetilerek değerlendirilmelidir. bina bazlı ele alınmamalı; dönüşüm bütünsel bazda, kentsel altyapı, yeşil alan ihtiyacı ile başta mülkiyet hakkı olmak üzere bölge sakinlerinin tüm hakları gözetilerek planlanmalı, alanlarındaki mevcut sosyal ve kültürel mozaiğin de korunmasına özen gösterilmeli, planlama aşamasında inşaat atıklarının çevresel etkileri ve geri kazanımları da dikkate alınmalıdır.”

– “Kentsel dönüşümün önemini kamuoyuna daha fazla anlatmamız gerekiyor”

Feyzullah Yetgin, GYODER olarak sektörünün her alanında olduğu benzer biçimde kentsel dönüşümde de sorumluluğunun bilincinde bulunduğunu belirterek, “Kentsel dönüşümde ihtiyaç duyulan geleceğe dönük bir vizyon oluşturulması ve reel sektör tarafındaki gerekli çalışmaların yürütülmesi için ‘ ve Şehir Planlama Komitesi’ni kurduk. Bu süreçte herkes üzerine düşeni yapmalı. Çünkü ne kadar süratli ve vizyoner bir dönüşüm yaparsak o kadar iyi sonuçlar alacağız. Komitemizin, konusunda sonuç odaklı çalışacağına, bu konuda öneriler sunacağına ve hızlı bir şekilde çok önemli gelişmeler kaydedeceğine inanıyoruz.” bilgisini verdi.

Türkiye topraklarının yüzde 66’sının zelzele tehdidi altında bulunduğunu anımsatan Yetgin, şunları aktardı:

“İstanbul’da yaşanacak bir depremin 100 milyar dolara yakın bir maliyet çıkaracağı hesaplanıyor. Çevre ve Şehircilik Bakanımız Mehmet Özhaseki bu nedenle kentsel dönüşüm yasasında revizyon planladıklarını açıkladı. Yeni bir hedef koyduklarını ve 15 yılda riskli 7,5 milyon riskli yapıyı yenileyeceklerini, hedeflerinin yılda en az 500 bin konut yenilemek olduğunu duyurdu. Bunun 200-300 bini İstanbul geri kalanı Anadolu’da olacak. İki yeni ilçe kurulması ve bazı ilçelerin taşınması gündemde… Böylece bina stokunun yüzde 40’ı yenilenecek. Kişi kendisi binasını güçlendirmek veya değiştirmek istiyorsa, belediyeye harç-ruhsat filan hiçbir şey vermeyecek. Belediye bu işe girdiğinde ise can suyu olan para sıfır faizle verilecek.”

Yetgin, kentsel dönüşüm süreci ile ilgili son aşama iyimser olduklarını vurgulayarak, şu ifadeleri kullandı:

“Son yıllarda, daha önceki süreçte yapılanlardan farklı olarak yapılanlar ortada. Gecekondulaşma henüz tam anlamıyla bitmese bile eskiye göre çok mesafe kat edildi. Bundan sonra ne yapmak lazım? Kentsel dönüşüm sürecini, tüm sıkıntılara rağmen fırsata çevirmemiz gerekiyor. Bir kere şehrimizi planlarken şehir plancılığını hep ihmal ediyoruz. Sonra da diyoruz ki, ‘Londra’nın parkları bahçeleri 1946 yılında planlanmış ve sağlıklı bir şekilde de korunarak geliştirilmiş.’ Sektörün çatı örgütü GYODER’in başkanı olarak, kentsel dönüşüm ve şehirlerimizi ülkemize yakışır bir şekilde planlamak için fırsata çevireceğimiz konusunda son derece iyimserim. Bugün hepimizin, STK’lar olarak da kamu yöneticileri olarak da, kentsel dönüşümün önemini kamuoyuna daha fazla anlatmamız gerekiyor.”

Bir önceki haberimiz olan Kuşadası Haberleri başlıklı haberimizde Büyükşehir Belediyesi ve kentsel dönüşüm hakkında bilgiler verilmektedir.


Yukarı