Karabağ: İzmir’in rantını Araplar yemesin

Bayraklı Müteahhitler ve İş Adamları Derneği’nin dayanışma gecesine katılan Karabağ, ‘İmarda parsel sahiplerinin haklarını korumalıyız. İzmirli müteahhitler bir araya geleceksiniz. İzmir’in rantını İstanbullu, Ankaralı ya da Arap müteahhitlere bırakmayalım. İzmir’in sermayesi, parası, güzellikleri İzmir’de kalsın’ dedi

Bayraklı Müteahhitler ve İş Adamları Derneği üyeleri Bayraklı Belediyesi Havuz Düğün Salonu’nda düzenlenen dayanışma yemeğinde bir araya geldi. Etkinliğe Bayraklı Belediye başkanı Hasan Karabağ’ın yanı sıra CHP Bayraklı İlçe Başkanı Cemalettin Alper, Müteahhitler Federasyonu Başkanı Necip Nasır, BAMİAD Başkanı Ali Şenay, dernek yöneticileri ve üyeleri katıldı. Toplantıda müteahhitlere birlik ve beraberlik mesajları veren Başkan Karabağ, eskiyen bayındır planlarını yenilediklerini söylemiş oldu. Tepekule, Çaymahalle değişikliğinin yürürlüğe girdiğini Manavkuyu ve Adalet Mahallesi’ni kapsayan çalışmaların da bittiğini özetleyen Başkan Karabağ, ‘Ortalama on kat gabarisi olan, geniş, yeşil alanları artırılmış, kamululaştırmasız bir çözümü ortaya koyduk. Bir ülkenin ekonomisine bakmak için ilkin piyasasına ve inşaat piyasasına bakacaksınız. İnşaat ve piyasası dökülüyorsa, ekonomisi de dökülüyor anlamına gelir. İnşaat ve alanını canlandırmanın görevi kentçilere de düşüyor. İzmir’in en büyük sıkıntısı nedir? Yeşildere’den gelirken gördüğümüz gecekondular ve hak etmediğimiz ‘İzmir şeklinde’ eleştirisi. Bunun çözümü eskiyen planların revize edilmesinden geçer. Elimizde 1986 ve 1988’de yapılmış bayındır alanları var. Bu planlar gecekondu. Fena bir bayındır düzenlemesi var. O devrin koşullarında öyleki yapılmış oldu. Gecekondu parselleri korunsun diye bu şekilde yapılmış oldu. Bu bayındır planları İzmir’de artık çağımıza uygun olmadığı için çalışmıyor. İki kattan oluşan, dört kattan oluşan, beş kattan oluşan kaçak yapıların yapıldığı bir yerde dört kattan oluşan bayındır için ne müteahhidi ne de vatandaşı ikna edebilirsin. Bu bölgenin manzaralı, denizli sırtlarında dört ya da beş kattan oluşan kaçaklar var. Orada vatandaşın oğlu, kızı yaşıyor. Yerleşmiş, deniz manzarasını seyrediyor. ‘Sana bir daire verelim helalleşelim’ dediğinizde ‘Olmaz’ diyor. Buradaki kentsel dönüşümün tıkanması budur. Çözüm; planları revize edip, parselleri çoğaltarak ve gabarileri yükselterek siz ve halkı bir araya getirmek’ diye konuştu.

Müteahhitler büyümeli

İzmir’in sorununu İzmirli müteahhitler ve halkın uzlaşısıyla çözüleceğini belirten Başkan Karabağ, ‘İzmir’deki müteahhit sektörünün açmazı büyüyememesi. Biraz ilkin bahsettiğim Adalet Mahallesi’ne İstanbullu firmalar geldi. ‘Nasıl bir plan yaptınız?’ diye sordu. Yapılan planlamada büyük parseller olduğundan site orjinli büyük inşaatlar çıkıyor. Buraya girebilmeniz için bir araya gelmemiz lazım. Biz Türk milleti zeybek oynamayı iyi biliyoruz. Ama bir araya gelmeyi, el ele tutuşmayı fazlaca iyi bilmiyoruz. İzmir’i hak etmiş olduğu yere ekonomik yada bayındır olarak taşımamız gerekiyor. Birbirimizi desteklememiz gerekiyor. İzmir’in rantını İstanbullu, Ankaralı ya da Arap müteahhitlere bırakmayalım. Ben bu birlikteliğin sürmesinden yanayım. İzmir’in sermayesi, parası, güzellikleri İzmir’de kalsın’ dedi. n Pelin Atmaca

Lütfen birleşin!

Federasyon Başkanı Necip Nasır ise, ‘İnşaat sektörü ortalama üç yüz sektörü harekete geçiren örgütsüz 3 bin kişilik bir orduya haiz. Bu sektörün örgütlenmesi için İzmir’ deki çekirdek kadrolar ve derneklerle başlattığımız hareketle Adana ve Ankara’daki federasyonlarla Türkiye’de ilk kez Odalar ve Borsalar Birliği’nde İnşaat Meclisi’ni kurduk. Diyoruz ki; müteahhit dostlar lütfen birleşin! Bundan dolayı öyleki bir sürece giriyoruz ki, bizlerin savaşım ve rekabet etme gücü bitebilir. Eğer bu işi devam ettirip, çocuklarımıza bırakacaksak; birleşmemiz gerekir’ dedi.

Fazlamız var eksimiz yok

BAMİAD başkanı Ali Şenay da ‘Mesleki dayanışma için bir ve birlikte olmak lazım. Derneklerimizde hep beraber güç birliği yaparsak, dışarıdan gelen kuvvetlerin önünü kesebiliriz. Dışarıdan gelen kuvvetleri içimize almamamız lazım. yapmamız lazım. Bu kentsel dönüşümde çoğumuz bir olmamız lazım. İstanbul’dan, Ankara’dan fazlamız var, eksiğimiz yok’ diye konuştu.

Bir önceki haberimiz olan Self İstanbul görücüye çıktı başlıklı haberimizde Beylikdüzü, ve hakkında bilgiler verilmektedir.


Yukarı