Karabağ, “İzmir’in parası, güzellikleri İzmir’de kalsın”

BAYRAKLI Belediye Başkanı Hasan Karabağ, Bayraklı Müteahhitler ve İş Adamları Derneği’nin dayanışma gecesine katıldı. İzmir’deki projeleri birlik olarak ortaklaşa yapmanın İzmir’e yararlı olacağını belirten başkan Karabağ, “İzmir’in rantını İstanbullu, Ankaralı ya da Arap müteahhitlere bırakmayalım. İzmir’in sermayesi, parası, güzellikleri İzmir’de kalsın” dedi.

Bayraklı Müteahhitler ve İş Adamları Derneği üyeleri Bayraklı Belediyesi Havuz Düğün Salonu’nda düzenlenen dayanışma yemeğinde bir araya geldi. Etkinliğe Bayraklı Belediye Başkanı Hasan Karabağ’ın yanı sıra CHP Bayraklı İlçe Başkanı Cemalettin Alper, Müteahhitler Federasyonu Başkanı Necip Nasır, BAMİAD Başkanı Ali Şenay, dernek yöneticileri ve üyeleri katıldı. Toplantıda müteahhitlere birlik ve beraberlik mesajları veren Başkan Karabağ, eskiyen bayındır planlarını yenilediklerini söylemiş oldu. Tepekule, Çaymahalle değişikliğinin yürürlüğe girdiğini Manavkuyu ve Adalet Mahallesi’ni kapsayan çalışmaların da bittiğini özetleyen Başkan Karabağ, “Ortalama on kat gabarisi olan, geniş, yeşil alanları artırılmış, kamululaştırmasız bir çözümü ortaya koyduk. Bir ülkenin ekonomisine bakmak için ilkin piyasasına ve inşaat piyasasına bakacaksınız. İnşaat ve piyasası dökülüyorsa, ekonomisi de dökülüyor anlamına gelir. İnşaat ve alanını canlandırmanın görevi kentçilere de düşüyor. İzmir’in en büyük sıkıntısı nedir? Yeşildere’den gelirken gördüğümüz gecekondular ve hak etmediğimiz ‘İzmir gibi’ eleştirisidir. Bunun çözümü eskiyen planların revize edilmesinden geçer. Elimizde 1986 ve 1988’de yapılmış bayındır alanları var. Bu planlar gecekondu. Fena bir bayındır düzenlemesi var. O devrin koşullarında öyleki yapılmış oldu. Gecekondu parselleri korunsun diye bu şekilde yapılmış oldu. Bu bayındır planları İzmir’de artık çağımıza uygun olmadığı için çalışmıyor. İki kattan oluşan, dört kattan oluşan, beş kattan oluşan kaçak yapıların yapıldığı bir yerde dört kattan oluşan bayındır için ne müteahhiti ne de vatandaşı ikna edebilirsin. Bu bölgenin manzaralı, denizli sırtlarında dört ya da beş kattan oluşan kaçaklar var. Orada vatandaşın oğlu, kızı yaşıyor. Yerleşmiş, deniz manzarasını seyrediyor. ‘Sana bir daire verelim helalleşelim’ dediğinizde ‘olmaz’ diyor. Buradaki kentsel dönüşümün tıkanması budur. Çözüm; planları revize edip, parselleri çoğaltarak ve gabarileri yükselterek siz ve halkı bir araya getirmek” diye konuştu.

İZMİR’İN RANTI İZMİR’DE KALSIN

“İzmir’in sorununu İzmirli müteahhitler olarak siz ve halkımız çözecek” diyen Başkan Karabağ şunları söylemiş oldu:

“İzmir’deki müteahhit sektörünün açmazı büyüyememesi. Biraz ilkin bahsettiğim Adalet Mahallesi’ne İstanbullu firmalar geldi. ‘Nasıl bir plan yaptınız’ diye sordu. Yapılan planlamada büyük parseller olduğundan site orjinli büyük inşaatlar çıkıyor. Buraya girebilmeniz için bir araya gelmemiz lazım. Biz Türk milleti zeybek oynamayı iyi biliyoruz. Ama bir araya gelmeyi, el ele tutuşmayı oldukca iyi bilmiyoruz. İzmir’i hak etmiş olduğu yere ekonomik yada bayındır olarak taşımamız gerekiyor. Birbirimizi desteklememiz gerekiyor. İzmir’in rantını İstanbullu, Ankaralı ya da Arap müteahhitlere bırakmayalım. Ben bu birlikteliğin sürmesinden yanayım. İzmir’in sermayesi, parası, güzellikleri İzmir’de kalsın.”

“LÜTFEN BİRLEŞİN”

Federasyon Başkanı Necip Nasır ise, “İnşaat sektörü yaklaşık 300 sektörü harekete geçiren örgütsüz 3 bin kişilik bir orduya sahip. Bu sektörün örgütlenmesi için İzmir’deki çekirdek kadrolar ve derneklerle başlattığımız hareketle Adana ve Ankara’daki federasyonlarla Türkiye’de ilk defa Odalar ve Borsalar Birliği’nde İnşaat Meclisi’ni kurduk. Diyoruz ki; müteahhit arkadaşlar lütfen birleşin! Çünkü öyle bir sürece giriyoruz ki, bizlerin mücadele ve rekabet etme gücü bitebilir. Eğer bu işi devam ettirip, çocuklarımıza bırakacaksak, birleşmemiz gerekir” dedi.

“FAZLAMIZ VAR EKSİMİZ YOK”

BAMİAD Başkanı Ali Şenay da “Mesleki dayanışma için bir ve beraber olmak lazım. Derneklerimizde hep birlikte güç birliği yaparsak, dışarıdan gelen kuvvetlerin önünü kesebiliriz. Dışarıdan gelen kuvvetleri içimize almamamız lazım. yapmamız lazım. Bu kentsel dönüşümde hepimiz bir olmamız lazım. İstanbul’dan, Ankara’dan fazlamız var, eksiğimiz yok” diye konuştu.

İZMİR, (DHA)

FOTOĞRAFLI

 

Bir önceki haberimiz olan Başkan Karabağ, müteahhit ve iş adamlarıyla bir araya geldi başlıklı haberimizde , ve hakkında bilgiler verilmektedir.


Yukarı