Kalkınma şehirlerden başlıyor

GYODER, Gelişen Kentler Zirvesi- Erzurum’un Sonuç Bildirgesi’ni deklare etti. Zirvede ortaya çıkan tespitler ve bunlara yönelik çözüm önerilerinin sıralandığı bildirgede, Türkiye’nin bir tek büyük şehirlerden ibaret olmadığı, topyekûn bir gelişme ve gelişime gerekseme duyulduğu vurgulandı. Ayrıca kalkınma ve tutumsal büyümenin, ülkelerden ziyade şehirlerden başladığına dikkat çekildi.

Kış turizminin yükselen yıld ızı Erzurum
Erzurum’un şimal ile güneyi bağlayan konumu yardımıyla lojistik merkez olması, talebe sayısının fazlalığı ve talebe ekonomisi, kış turi zmi, termal gezim, sıhhat merkezi olma durumu, ‘Kuşak ve Yol’ projesi şeklinde yeni ekonomik gelişmeler, faaliyetlerinin artışı, markalı konut trendindeki yükseliş, Cazibe Merkezi Programı’nın katkısı, süratli tren hattı projesi şeklinde gelişmeler, kentin sektörü açısından gelişmesini sağlayacak mühim potansiyel ve fırsatlarındandır.
TÜİK’in yaşam memnuniyeti araştırması sonuçlarına nazaran, ülke genelindeki mutluluk düzeyi yüzde 61.3 iken, Erzurum’da bu oran yüzde 65.7 olarak tespit edilmiştir.
Erzurum, yakın çevreden göç almış olduğu şeklinde Türkiye’nin en oldukca göç veren illeri içinde da yer verilmiştir. Nüfus artışı Türkiye averajının altındadır.
Senenin büyük bir bölümünü karla örtülü olarak geçiren Erzurum’da, kış turizmi mühim bir potansiyeldir.
Kentin en mühim gezim potansiyelini barındıran Palandöken Kayak Merkezleri’nin havaalanına 20-25 dakikalık bir mesafede konumlanmıştır.
Palandöken’de 14 kilometre uzunluğundaki kayak pistlerinin toplam kapasitesi 54 bin şahıs olmasına karşın, gelen gezgin için kafi konaklama imkânı bulunmamaktadır.
Doğu Anadolu ile Karadeniz’i birbirine bağlayan yeni ulaşım projeleri, Erzurum’un, üretim istihdam ve gezim açısından bir albeni merkezi olmasına katkıda bulunmaktadır.
2023 yılına kadar 61 bin yeni konut-daire ihtiyacı doğması beklenmektedir. Konut ihtiyacının mühim bir kısmı ve yenileme kaynaklı olacaktır.
Kentte 2016 senesinde 345 tane yapı ruhsatı verilmiştir. Şehirde genel anlamda 6 dairelik yapılar inşa edilmekte ve yılda 6-7 bin civarında yapılmaktadır.
Yaklaşık 25 bin metrekare kapalı alana haiz yeni oluşturulan fuar alanında 8. Tarım fuarı gerçekleştirilmiştir. Önümüzdeki dönem içinde gezim, spor ve tekstile yönelik fuarlara da ev sahipliği yapılması hedefi bulunmaktadır.

Dönüşüm 2037’ye kadar süre cek
şehirde mühim bir alandır. Belediyenin emek harcamaları ile 26 bölgede 8.5 milyon metrekarelik alanda dönüşüm sonucu alınmış ve bunun 1.5 milyon metrekarelik alanında fiili uygulamaya geçilmiştir.
Diri fay hatları sebebiyle yüksek derecede zelzele riski taşıyan ilde hızlandırılan kentsel dönüşüm faaliyetlerinin 2037 yılına kadar devam edeceği düşünülmektedir.
Kentte evlenme oranının yüksekliği, konut sahipliliği oranının Türkiye averajının üstünde olması, eğitim, sıhhat yada iş sebebiyle kentte bir süreliğine ikamet eden nüfusun fazlalığı ve kentsel dönüşüm faaliyetlerinin artışı Erzurum’da konut talebini etkileyen unsurlardır.
İlde biri yeni açılmış olmak suretiyle toplamda 3 avm bulunmaktadır. 2014’te 47 bin 378 metrekare olan avm kiralanabilir alanı 2017’de 113 bin 378 metrekareye ulaşmıştır.

Cazibe merkezi konumunda
Erzurum, 5 ayrı merkezde 23 ili kapsayan Cazibe Merkezleri Programı’nın merkezidir. Programla hususi sektörün yılda 2.8 milyar TL’lik yatırım yapması, hususi sektörün bu yatırımlarına 1.25 milyar TL kamu desteği sağlanması hedeflenmektedir.
Erzurum Doğu’nun en büyük endüstri şehri olmaya adaydır.
Program kapsamında bir şirket Erzurum’da veri depolama merkezi oluşturmak amacıyla başvuruda bulunmuştur. 200 yatırımcı, OSB’de üretim tesisi oluşturmak için, inşaatın tamamlanmasını beklemektedir.
Şehrin gelişimi için Erzurumlu işadamları ile belediyenin yapacağı işbirlikleri, tersine beyin göçünü de sağlayacak mühim bir mevzudur.


Bir önceki haberimiz olan Kiptaş'tan Zeytinburnu'nda 450 milyon TL'lik dönüşüm başlıklı haberimizde , kentsel dönüşüm ve hakkında bilgiler verilmektedir.


Yukarı