İşte kanserin en büyük sebeplerinden biri!

İşte kanserin en büyük sebeplerinden biri!

Tertipli havalandırılmayan evlerde radon gazı oluştuğunu belirten Ondokuz Mayıs Üniversitesi(OMÜ) Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Meftun Ünsal, akciğer kanseri vakalarının yüzde 15’inin radon gazından kaynaklandığını söylemiş oldu.

Bilhassa kış aylarında evlerin tertipli olarak havalandırılması icap ettiğini belirten Prof. Dr. Meftun Ünsal, bodrum ve giriş katlardaki evlerde radon gazı oranının fazla olabileceğini açıkladı. Radon gazının akciğer kanserine niçin bulunduğunu vurgulayan Ünsal, tüm hastalıklara karşı bilhassa kışın evlerin tertipli olarak havalandırılması icap ettiğini belirtti.

Radon gazına dikkat

Radon gazı mevzusunun fazlaca mühim bulunduğunu belirten Ünsal, “Radon gazı topraktan özellikle bodrum katları ve giriş katlara kolaylıkla sızabiliyor. Uzun süre radon gazına maruz kalınması akciğer kanserine davetiye çıkartıyor. Radon gazı dünyada görülen akciğer kanseri vakalarının yüzde 15’inin nedeni olarak görülüyor. Onun için evlerin havalandırılması büyük önem taşıyor. Düzenli havalandırılmayan evlerde oluşuyor. Isı kabı yaşanmaması için evler fazla havalandırılmıyor. Akciğer kanseri ve diğer hastalıklar için özellikle kış aylarında evler düzenli olarak havalandırılmalı” diye konuştu.

Çamaşır asmak bile…

Kışın hava kirliliğine dikkat edilmesi icap ettiğini belirten Prof. Dr. Meftun Ünsal, “Özellikle kronik obstrüktif akciğer hastaları; kirli havada bulunmamaları gerekir. Evlerini yeterli miktarda havalandırmaları gerekir. Yemek pişirme sıklığına dikkat etmeleri gerekir. KOAH, astım hastaları, zatüre ve grip aşılarını mutlaka yaptırmaları gerekir. Kışın gerektirmediği taktirde dışarı çıkmamaları gerekir. Evden çıkarken soğuktan korunacak kıyafetleri tercih etmeleri gerekir. Kalabalık ortamlarda fazla bulunmamaları gerekir. Evlerin içinde çamaşır asılmamalı. Her ne kadar çamaşırlar yıkansa da kalan deterjan artıkları buharlaşıp havaya karışıyor. Bu da insanlar için çok zararlı. Sobalı evlerde oturan hastaların da dikkatli olması gerekir. Deterjan ve çamaşır sularıyla temizlenen evler iyi bir şekilde havalandırılmalı” dedi.

Bir önceki haberimiz olan Antalya Haberleri: Antalya'da 'Gelişen Kentler Zirvesi' yapılacak başlıklı haberimizde , gayrimenkul ve hakkında bilgiler verilmektedir.

No tags for this post.

Yukarı