İstanbul Afet Farkındalık ve Hazırlık Toplantısı

Başbakan Yardımcısı Akdağ:
“Bir deprem ya da başka büyük bir afet sırasında iletişim çok önemli. İstanbul’da uydu sistemlerinin ekipmanları alınmış durumda. Uyduya doğrudan bağlanmak, uydu kesim açısından da TÜRKSAT ile de görüşmeler yapacağız. En kısa zamanda bu bağlantıyı, mevcut ekipmanla uydu arasında kuracağız. Şu anda telsiz bağlantısı açısından iyi bir alt yapı kurulmuş ama uydu bağlantısı açısından da böyle bir bağlantıyı gerçekleştirmemiz gerekiyor”
“Tüm meydana getirilen güzel çalışmalara rağm

İSTANBUL (AA) – Başbakan Yardımcısı Recep Akdağ, bir zelzele ya da başka büyük bir afet esnasında iletişimin fazlaca mühim bulunduğunu belirterek, “İstanbul’da uydu sistemlerinin ekipmanları alınmış durumda. Uyduya doğrudan bağlanmak, uydu kesim açısından da TÜRKSAT ile de görüşmeler yapacağız. En kısa zamanda bu bağlantıyı, mevcut ekipmanla uydu arasında kuracağız. Şu anda telsiz bağlantısı açısından iyi bir alt yapı kurulmuş ama uydu bağlantısı açısından da böyle bir bağlantıyı gerçekleştirmemiz gerekiyor.” dedi.

Akdağ, İstanbul İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü’nde düzenlenen ve ortalama 4 saat devam eden “İstanbul Afet Farkındalık ve Hazırlık Toplantısı”nın peşinden basın mensuplarına değerlendirmede bulunmuş oldu.

Verimli bir toplantı yaptıklarını belirten Akdağ, İstanbul’da AFAD İl Müdürlüğü, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü, İl Sağlık, İl Milli Eğitim ve İl Emniyet müdürlükleri ve öteki tüm paydaşların bugüne dek fazlaca kıymetli emekler yaptığını, her insanın kendi alanında mühim ilerlemeler sağladığını aktardı.

Akdağ, görüşmede paydaşların sunumlar eşliğinde bir değerlendirme yapmış olup, afetlere yönelik hazırlıklarını aktardıklarını dile getirerek, şunları kaydetti:

“Şunları tespit ettik; tüm meydana getirilen güzel çalışmalara karşın koordinasyonu daha da güçlendirmek gerekiyor. Oluşturulan stratejileri süre çizelgeli performans göstergeleriyle geliştirmek gerekiyor. Önümüzdeki birkaç ay içinde bunu gerçekleştirerek, 2018’e her kurumun sorumluluğunun net olarak belirlendiği ve bunun bir takvimle birlikte performans göstergeleriyle de yerli yerine oturtulduğu bir planı, mevcut planları da kullanarak geliştireceğiz.
Bir zelzele ya da başka büyük bir afet esnasında kontakt fazlaca mühim. İstanbul’da uydu sistemlerinin ekipmanları alınmış durumda. Uyduya direkt bağlanmak ‘uydu kesim’ açısından da TÜRKSAT ile de görüşmeler yapacağız. En kısa zamanda bu bağlantıyı, mevcut ekipmanla uydu içinde kuracağız. Şu anda telsiz bağlantısı açısından iyi bir alt yapı kurulmuş fakat uydu bağlantısı açısından da bu şekilde bir bağlantıyı gerçekleştirmemiz gerekiyor.”

– “İstanbul’da okulların dönüşümü büyük seviyede tamamlandı”

Recep Akdağ, İstanbul’da okulların büyük seviyede dönüştürülmüş durumda bulunduğunu, hastanelerde de fazlaca büyük adımlar atıldığını vurgulayarak, birkaç büyük hastanenin inşaatının gelecek yıl biteceğini söylemiş oldu.

Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesinin birinci bölümünün, Dr. Lütfi Kırdar Eğitim ve Araştırma Hastanesi ile İstanbul Medeniyet Üniversitesi Göztepe Eğitim ve Araştırma Hastanesinin inşaatlarının gelecek yıl tamamlanacağını özetleyen Akdağ, Süreyyapaşa ve Yedikule Göğüs Hastalıkları ve Göğüs Cerrahisi Eğitim ve Araştırma hastaneleriyle, Haydarpaşa Numune ve Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma hastaneleri için de İstanbul Sismik Riskin Azaltılması ve Acil Durum Hazırlık Projesi (İSMEP) kapsamında çalışmaların devam edeceğini dile getirdi.

Başbakan Yardımcısı Akdağ, birçok hastanede, sıhhat binasında iyileştirme ve yenilenmenin yapıldığına işaret ederek, şu detayları verdi:

“İki afet eğitim merkezi planlıyoruz. Bunlardan ikisini de AFAD ve İstanbul beraber gerçekleştirecek. Buralarda simülasyon yapılabilecek, gelişmiş bazı ekipmanlar olacak. Biri Anadolu Yakasında, birini de Avrupa Yakasında yapacağız. Okulların neredeyse tamamı, bilhassa 99 depreminden ilkin yapılmış olan, 2001 yönetmeliğinden ilkin yapılmış olan okulların neredeyse tamamı İSMEP projesiyle yenilenmiş durumda. Sağlıkta 12 hastane, 59 polikliniğin güçlendirilmesi yapılmış oldu. 6 hastane, 2 poliklinik de tekrardan yapılmış durumda. Biraz ilkin bahsettiğim hastanelerde de yapım devam ediyor. 5 hastanemiz de şu anda planlama aşamasında.”

– “44 bin bina tespit edilerek yıkılmış”

Talebe yurtlarının da fazlaca mühim bulunduğunu dile getireren Akdağ, “Bir tek Abdi İpekçi şu anda yolda yapılması kabul edilen. Diğer yurt binaları, ihtiyacı görecek şekilde İSMEP tarafınca düzeltilmiş durumda.” dedi.

Akdağ, 2001 Deprem Yönetmeliğinden ilkin meydana getirilen binalarda da riskin daha çok bulunduğunu ifade ederek, şunları kaydetti:

“Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, İstanbul Büyük Kent Belediyesi ile ortaklaşa iş halinde bugüne dek riskli alanlar ve riskli binalarla ilgili meydana getirilen emekleri bir araştırmayla da pekiştirmeyi düşünüyoruz, olayın tam büyüklüğünü görmek açısından. Şundan dolayı bir halde hükümet olarak İstanbul’da bugüne dek depremsellik açısından yenilenmesi ihtiyaç duyulan binalara bu süreci hızlandırarak, bu hususta bir dönüşüm aşamasındayız. meselesini ben de Çevre ve Şehircilik Bakanımız da zelzele riskini azaltma meselesi olarak görüyoruz. Önceliklerimiz zelzele açısından riskli alanlar ya da zelzele açısından riskli binalardır. Mutlaka bu tarz şeyleri dönüştürme hususunda daha süratli davranacağız.”

Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü ile AFAD arasındaki ilişkiyi güçlendireceklerini dile getiren Akdağ, Kandilli Rasathanesi’nin erken uyarı sistemi ve zelzele araştırmaları açısından AFAD’la ortaklaşa iş yapacağını söyledi.

Akdağ, “Kandilli Rasathanesi’nin herhangi bir şiddetli depremi 5-8 saniye ilkin tespit edip bunu İGDAŞ’a bildirme imkanı var. İGDAŞ’ın doğalgazı kesme imkanı var. Acaba elektrik için de bu yöntem kullanılmalı mı? Elektrik idaresinin de kendine ilişik bazı tedbirleri var. Deprem anında elektriğin kesilmesini elde eden. Ama ‘birkaç saniye ilkin kesilmesinin faydası olur mu’ diye arkadaşlarımız bu mevzuda çalışacaklır.” diye konuştu.

Afet anında müdahale açısından İstanbul’da en kuvvetli yapının 5 bine yakın personelle İstanbul itfaiyesinde bulunduğunu belirten Akdağ, AFAD’da da 100’den fazla personel ve gönüllülerin bulunduğunu söyledi.

Akdağ, İstanbul’da herhangi bir afet anında profesyonellere destek verecek eğitilmiş gönüllülere gereksinim bulunduğunu altını çizdi.

Bir gazetecinin 2001 Deprem Yönetmeliğinden ilkin meydana getirilen binaların durumunu sorması üstüne Akdağ, “44 bin bina tespit edilerek yıkılmış. Bilhassa 2001 Yönetmeliğinden ilkin meydana getirilen binalarda riskin daha yüksek bulunduğunu biliyoruz. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ya da İstanbul öteki belediyelerle riskli alanları belirlerken işin bu tarafına bakıyorlar. Zemine bakıyorlar, bir taraftan da bu binaların 1999’dan ilkin yapılıp yapılmadığına bakıyorlar. Hızlandırılmış, kuvvetli bir politik destekle ve finansla bu işin arkasında durduğumuz yeni bir dönüşüm dönemine de başlıyoruz. Bunu Bakanlar Kurulumuzla görüştük, çevre bakanımız ve ekonomiden görevli başbakan yardımcımızla toplantılar yaptık. İstanbul ile Çevre Bakanlığımızın toplantıları oldu. Diğer alt belediyelerle toplantılarımız oldu. Önümüzdeki birkaç yıl bu yapı stoklarının daha süratli dönüştürüldüğü bir döneme giriyoruz.” şeklinde yanıt verdi.

Bir önceki haberimiz olan Bu şehre çakılı çiviniz yok başlıklı haberimizde ve hakkında bilgiler verilmektedir.


Yukarı