İnşaat ruhastında tek imza hamlesi

12 Ekim 2017 – 11:07 – Güncelleme: 12 Ekim 2017 – 11:07

Türkiye’de ekonominin en büyük lokomotif sektörü olarak malum ve milyonlara istihdam elde eden, yüzlerce alt sektörü tetikleyen İnşaat sektörü için yeni hamleler devreye giriyor. Kalkınma Bakanı Elvan’dan ilk hamle geldi. İnşaat ruhsatlarında mühim bir ilke imza atılıyor.

Pencerem / haberleri merkezi – 12 Ekim 2017 – İstanbul

Her yıl 1 milyonun üstünde konut satılan Türkiye’de inşaat ruhsatı almak tek imzaya indirgeniyor. İnşaatsektörünün en büyük problemlerinden, sürecinde gidişatın önünü tıkayan inşaat ruhsatı alma zorlukları, bürokrasiyi kısaltarak çözüme kavuşturuluyor.

İstanbul başta olmak suretiyle, bilhassa büyükşehirlerde sürdürülen çalışmalarında pek oldukca hususi şirket Fikirtepe benzer biçimde bölgelerde sürdürülen inşaat çalışmalarında inşaat ruhsatı almakta zorlandıkları için oldukça büyük zararlara uğruyor, projeler gecikişyor ve dönüşüm sebebiyle evlerinden olan vatandaşlar ise yaşanmış olan gecikmeler yüzünden mağdur düşüyorlardı. Bazı firmaların ise bu süreçte batkı ettikleri, projelerini devrettikleri yada yeni ortaklıklara girişerek ilerledikleri biliniyor.  Pek oldukca şirket bu süreçte büyük zarara uğruyor, inşaat ruhsatının çıkması ise oldukça uzun süreler alabiliyordu. İşte tüm bu sorunları kökünden halledecek sıcak bir gelişme yaşanıyor. İnşaat sürecinin tek imza ile halledilebileceği mühim bir adım atılıyor.

Konuya ilişkin resmi izahat ise Türkiye İnşaat Sanayicileri İşveren Sendikası tarafınca çağrı edilen Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan’ın inşaat sektörüne ilişkin tehlikeli sonuç düzenlemelerin yapılacağını duyurmasıyla ortaya çıktı. Bakan Elvan açıklamasında inşaat sektörüne ilişkin yeni düzenlemeleri ana başlıklar halinde müjdeledi.  

Bakan Lütfi Elvan, “inşaat izin süreçleri kısalacak, ruhsatlar tek imzayla verilecek, İnşaat malzeme standartları güncellenecek ve Yenilikçi uygulama ve malzemeler teşvik edilecek” dedi.

İnşaat şirketlerinin projeye başlama süreçlerinde yaşanmış olan sıkıntıyı bitirecek olan hamlenin ilk açıklamaları hakkında kısa bilgiler veren Bakan Elvan, ekonominin lokomotifi inşaat ve konut sektörü için yeni düzenlemelerin kısa süre içinde yasalaşacağının haberini verirken, “İnşaat izin süreçlerini kısaltacak ve inşaat ruhsatlarını tek imzayla vereceğiz. Kentsel dönüşümü, yerli imalat sanayi için yenilikçi ürünlerin üretilmesi yönünde değerlendireceğiz” ifadeleriyle sektöre büyük bir ümit aşıladı. 

Şimdi gözler tek imza ile inşaat ruhsatlarının bir an ilkin verileceği güne çevrilmiş durumda. Pek oldukca inşaat şirketi, bu aşamada zorluklar ve uzun vakit dilimleriyle inşaat ruhsatını edinebiliyordu.

 

Bir önceki haberimiz olan Başkan Ömer Geriter'den Kentsel Dönüşüm Çağrısı başlıklı haberimizde Büyükşehir Belediyesi, ve hakkında bilgiler verilmektedir.


Yukarı