İl Afet ve Acil Durum Koordinasyon Kurul Toplantısı gerçekleştirildi

İl Afet Acil Durum Yönetim Merkezi Salonunda meydana gelen toplantıya, Vali Erdal Ata’nın yanı sıra, Garnizon Komutan Vekili Albay Orhan Akkurt, Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, Mustafa Kemal Üniversitesi Rektörü Prof.Dr.Hasan Kaya, İskenderun Teknik Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Türkay Dereli, Vali Yardımcısı Mahmut Hersanlıoğlu, İl Emniyet Müdür Vekili Soner Bal, İl Jandarma Komutan Vekili Albay Haşim Gürsel, İlçe Kaymakamları, İlçe Belediye Başkanları, Bölge ve İl Müdürleri ile 26 Hizmet Grup Müdürleri katıldı.

Afet ve Acil Durum Yönetim Merkezinde meydana getirilen Koordinasyon Kurulu Toplantısı zelzele hakkında hazırlanan sinevizyon gösterisi ile başladı. Program AFAD İl Müdürü Ömer Akbaş’ın AFAD, Hatay AFAD, TAMP-Hatay (Hatay Afet Müdahale Planı) ve Afet Yönetim ve Karar Destek Sistemi (AYDES) ile ilgili detayları içeren bir takım sunum yapmış oldu. Ardından planlama süreci, aşamaları, Hizmet Gruplarının sorumlulukları, ana çözüm ortağı ile destek çözüm ortağı kuruluşların görevleri, onay sonrasında yürütülecek işlemler ve yapılacak eğitim emekleri mevzusunda hazırlanan sunumu ile devam etti.

ATA: HATAY 1’İNCİ DERECE RİSKLİ DEPREM BÖLGESİ

Hatay Valisi Erdal Ata, Hatay’ın zelzele kuşağında bulunduğunu belirterek, “Değerli katılımcılar İl Afet ve Acil Durum Koordinasyon kurulu toplantımızı gerçekleştirmek üzere bir aradayız. Bilindiği üzere yurdumuzun büyük bir bölümü 1. Derece Deprem Bölgesinde, Hatay ilimizde depremde birinci öncelikli yerler arasındadır. Bu toplantının amacı özellikle depreme karşı hazırlıklı olabilme adına yapılmış olan çalışmaları gözden geçirmek, kurum ve kuruluşlara görevlerini hatırlatmak ve koordinasyonu sağlamaktır. Bu konuda belediyelerimize de büyük görevler düşmektedir. Belediyeler tarafından yapılan ile ilgili projelerin hızlandırılması, yeni imara açılan bölgelerin mutlaka zemin etütlerinin yapılması ve kurulacak yerleşim yerlerinin sağlam zeminlere yapılması, mevcut binaların da depreme dayanıklılık testlerinin yapılması çok önemlidir. İlimizde olabilecek bir depremde kullanılmak üzere her ilçede toplanma alanlarının yanı sıra mutlaka bir çadır kent alanı belirlenerek bu alana ait altyapı ve üst yapının her an kullanıma hazır hale getirilmesi hayati önem arz etmektedir. Uygulama noktasında birliktelik sağlamak suretiyle bundan sonraki çalışmalarımızda daha sağlıklı bir şekilde yol alacağımıza inanıyorum” dedi.

TATBİKATLAR YAPILACAK

Toplantı, Vali Ata’nın; ilin zelzele kuşağı üstünde bulunduğunu, her an afete hazır olunması icap ettiğini, bilhassa afet öncesi çalışmalara tüm kurum ve kuruluşların, STK ve sivil vatandaşların ehemmiyet vermesi icap ettiğini belirterek, TAMP – Hatay Planının sürekli güncellenmesi, tatbikatlar yapılması, hizmet gruplarının ve kurumların mevzuyla ilgili görevlerini titizlikle yerine getirmeleri hususundaki talimatlarının arkasından günün anısına fotoğraf çekimiyle bitti.

Bir önceki haberimiz olan Bingöl'de Kentsel Dönüşüm Projesi başlıklı haberimizde hakkında bilgiler verilmektedir.


Yukarı