Hakan Çavuşoğlu: ‘Bursa, Türkiye için stratejik merkez’

ASLIHAN AYDIN

Bursalı bir grup gazeteci, Başbakan Yardımcısı Çavuşoğlu’nun davetlisi olarak gittiği Ankara’da Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü (BYEGM), Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ve Vakıflar Genel Müdürlüğü’nü ziyaret etti. 

Gazeteciler, program kapsamında Hakan Çavuşoğlu ile de bir araya geldi. başbakan Yardımcısı, burada gündeme ve Bursa’ya ilişkin değerlendirmelerde bulunmuş oldu. Bursa’nın geleceğinin fazlaca parlak olacağını dile getiren Çavuşoğlu, “Geçtiğimiz günlerde Bursa Endüstri Zirvesi’ni dolaştık. Biz farkında değiliz ama Bursa, Türkiye’de stratejik ürünlerin merkezi haline gelmiş” diye konuştu. 

Bursa’da sanayinin başat noktada bulunduğunu dile getiren Çavuşoğlu, “Bunu, özellikle yüksek katma değer ürünlerin üretimindeki geleceği açısından söyleyebilirim” dedi.

KÜLTÜR TURİZMİ KEŞFEDİLMEDİ

Artık şehirlerin birbiri ile yarıştığını vurgulayan Çavuşoğlu şunları kaydetti: “Uludağ’ı istediğimiz alt yapısına kavuşturabilirsek, Bursa’ya gelen turist sayısı ve ziyaretçilerin kaldığı gün sayısı bakımından ivme yakalayacağımızı düşünüyorum. Bir de Bursa’nın keşfedilmemiş bir yönü var. Bu da kültür turizmi. O nedenle iyi bir potansiyele sahip” ifadelerini kullandı. Bursa’nın Türkiye’nin minyatürünü yansıttığının altını çizen Çavuşoğlu, “Balkanlardan, Kafkaslardan ve birçok ilden insanın yerleştiği yerlerden biri Bursa. Adeta çiçek bahçesini andırıyor. Rengarenk çiçeklerden oluşan bu bahçe, aynı rayihayı yayıyor. Bursa aslında örnek bir kent ve örnek alınması da gerekiyor.”
 
DÖNÜŞÜMÜN İYİ ÖRNEKLERİ ÇOĞALMALI

Kentin kentsel dönüşüme acil ihtiyacı bulunduğunu kaydeden Başbakan Yardımcısı Çavuşoğlu, “Ama süreci tek yanlı değil ki. Burada öyle bir şey var ki belediye, müteahhit ve vatandaş kazanıyor. Böyle bir sistem yok. Dolayısıyla ile ilgili iyi örnekleri çoğaltmalıyız” dedi.

HAKAN ATİLLA DAVASI’NIN HÜKMÜ YOK

Başbakan Yardımcısı Çavuşoğlu, ABD’de görülen Hakan Atilla davasına ilişkin bir sual üstüne, bugün artık her insanın kolaylıkla bunun bir yolsuzluk davası olmadığını gördüğünü söylemiş oldu. 

Söz mevzusu davanın hiçbir hükmü olmadığını korumak için çaba sarfeden Çavuşoğlu, ”Türkiye’yi ekonomik olarak zor duruma düşürmek, yatırımların önünü kesmek ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın milletle olan bağını ‘yolsuzluk’ benzer biçimde bir itham üstünden koparmak, uzaklaştırmak ve 2019’a giderken ‘Recep Tayyip Erdoğan’ı ve AK Parti’yi tasfiye edebilir miyiz’ sürecine matuf bir hareket” değerlendirmesinde bulunmuş oldu. 

Bir önceki haberimiz olan Her yağmurda çocuklar perişan oluyor başlıklı haberimizde hakkında bilgiler verilmektedir.


Yukarı