‘Gökçek çekilme etse bile kurtulamaz, hesap vermeli’

Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan ve CHP Ankara Milletvekili Murat Emir ile Gökçek’in 23 yılını konuştuk.

Birkan BULUT
Ankara

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, istifasının istenmesine ilişkin münakaşa sürüyor. Kulislerle ‘metal yorgunluğunu aşma’ sloganıyla başlatılan ve 2018 içinde gerçekleştirmesi planlanan 6. Olağan Büyük Kongre ile tamamlanacak sürece Erdoğan’ın talimatı ile ‘ara’  verildiği konuşulurken, Gökçek’in 23 senelik karnesini konuştuğumuz Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, Gökçek’in yargılanmadan gitmesinin doğru olmadığını söylemiş oldu ve “Gökçek’in istifa ile kurtulması mümkün değil” dedi. CHP Ankara Milletvekili Murat Emir de yargılamaya engel olan her insanın Gökçek’in yolsuzluklarına ortak bulunduğunu beyan etti.

ANKARA 23 YILDA NASIL ŞANTİYEYE DÖNDÜ?

AKP’de metal yorgunluğu ile başlamış olan ‘görevden almalar’ belediyelerde çekilme depremiyle devam etti. görevden almalara ara verildiği konuşulurken, sürecin en oldukça tartışılan adı ise Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek oldu. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile Saray’da yapmış olduğu görüşmenin peşinden koltuğu kurtardığı izlenimi veren Gökçek’in çekilme edip etmeyeceği ilerleyen süreçte belli olacak. Peki 1994 yılından beri Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı’nı sürdüren Gökçek, Ankara’da ne yapmış oldu? 23 yılda Ankara’yı devasa bir şantiyeye dönüştüren Gökçek’in çekilme etmesi AKP belediyeciliğinin milyarlarca lirayı kabul eden yolsuzluk ve talanını, tabiat tahribatını örtmeye kafi gelecek mi? 

Atatürk Orman Çiftliği, ODTÜ ve Dikmen Vadisi’nin talanı, yandaşlara ihaleler, her şiddetli yağmurda sellere yol açan altyapı problemi, ulaşım ücretlerine zamlar, projeleri ve kent kapısı, dinozor maketleri, absürt heykellere meydana getirilen büyük yatırımlarla deli projeler. Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan ve CHP Ankara Milletvekili Murat Emir, Gökçek’in ‘Ankara’da ortaya çıkardığı enkazın sıralaması’ni gazetemize söyledi. Emir ve Candan, Gökçek’in ‘hesap vermeden’ gidemeyeceğinin altını çizdi.

‘AOÇ HALKTAN KOPARILDI VE TALAN EDİLDİ’

Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, Gökçek’e 2006 senesinde plan yapma yetkisi verilmesiyle beraber Atatürk Orman Çiftliği (AOÇ) alanlarının yalıtılarak halktan koparıldığını söylemiş oldu. AOÇ’ye toplu taşımanın kesilmesi ve piknik alanlarının kapatılmasıyla talanın başladığını özetleyen Candan, meydana getirilen yollar, Ankapark, Cmhurbaşkanı Erdoğan’ın Sarayı ile AOÇ’nin örneksiz değerinin yitirilerek talan edildiğini söylemiş oldu. Mimarlar Odası olarak bu mevzuda 100’ü aşkın dava açtıklarına söyleyen Candan, AOÇ’nin yanı sıra birçok yıkımla cumhuriyet değerlerinin ortadan kaldırıldığına dikkat çekti. Candan, İller Bankası, Danıştay, Etibank benzer biçimde erken cumhuriyet süreci yapılarının ortadan kaldırıldığını kaydetti.

‘İSTİFA İLE KURTULMASI MÜMKÜN DEĞİL’

Gökçek’n çekilme sürecinin bu hukuksuzluklarla değil, iktidar içindeki anlaşmazlıklar sebebiyle gündeme geldiğini belirten Candan, “Melih Gökçek’in istifa ile kurtulması mümkün değil” dedi. Kadir Topbaş ve Melih Gökçek’in belli bir misyonla göreve geldiklerine dikkat çeken Candan, ikisinin de kentlerin neoliberal politikalarla rant odaklı dönüşümü misyonuyla göreve geldiklerini altını çizdi. AKP’nin bu misyonunun değişmediğini, sadece görevlerini tamamlayan adların değiştirilmek istendiğini ifade eden Candan, kentsel rantın paylaşımında değişimin Katarlılarla beraber internasyonal bir boyut kazanabileceğini dile getirdi. Gökçek’in çekilme etmesinin Ankara halkını sevindirebileceğini belirten Candan, “Ancak hesap vermeden çekip gitmesini doğru bulmuyoruz. Çünkü tüm bu yapılanlar başkente karşı işlenen suçlardır” dedi. 

‘ARAZİLER PEŞKEŞ ÇEKİLDİ’

CHP Ankara Milletvekili Murat Emir, başta Ankara olmak suretiyle belli belediyelerde büyük oranda yolsuzluk yapıldığı mevzusunda görüş birliği bulunduğunu söylemiş oldu. Şu ana kadar yargı kararıyla kesinleşmiş yolsuzluk davası söz mevzusu olmadığını belirten Emir, bunun sebebinin ihale yasasında meydana getirilen değişiklikle çağrı usulüyle ihale verilebilmesi bulunduğunu dile getirdi. Kritik belediye kararlarında başkan yerine bürokratların imzasının olmasının da bunda etili olduğuna dikkat çeken Emir, “Yargı bağımsızlığının olmadığı, Sayıştay başta olmak üzere denetimin yapılamadığı bir ülkede belediyelerin temiz olduğunu söyleyemeyiz” dedi. Bu şekilde olunca belediye başkanının kıymetli arazileri yandaş şirketlere, cemaat ve tarikatlara verebildiğini belirten Emir, bilhassa Ankara’da bu yolsuzlukların ayyuka çıkmış durumda bulunduğunu söylemiş oldu. Saray ve AKP’nin bu şekilde kişileri 2019’a kadar taşımayacağını gördüğünü kaydeden Emir, şöyleki devam etti: “Belediye başkanlarını da kurtarmaya çalışıyor. Oysa yerlerine başkasını gelmesi gerçeği değiştirmiyor. Ucu nereye dokunursa dokunsun doğru bir yargılama gerekiyor. Buna izin vermeyen herkes bu yolsuzluğun da ortağıdır. Özellikle Gökçek döneminde Ankara’nın değerli arazileri ve kaynakları cemaatlere, tarikatlara belli şirketlere peşkeş çekilmiştir. Sadece istifa etmesi yetmez.”

Melih Gökçek23 YILLIK FATURADA LİSTENİN SONU GELMİYOR

Gökçek’in Ankara’ya çıkardığı 23 senelik faturada listenin sonu gelmiyor. Gökçekli Ankara’da 23 yıl süresince yaşananların kısa özeti:

*  AKP’li şirketlere yol, köprü, asfalt, güvenlik ihaleleri ile milyarlarca lira aktarıldı.

* Ankara’nın her yanı gereksiz kavşaklar, yollar, üstgeçitler, köprülerle donatıldı. Trafik sorununu çözmek için meydana getirilen yollar yeni trafik sıkışmalarından başka bir işe yaramadı.

* Betonlaşan başkentte altyapının olmaması neredeyse her yağmurda sellere niçin oldu.

* Bazı kavşaklara dikilen robot ve dinozorlar alaya niçin olsa yüksek meblağlar yandaşlara aktarıldı.

* Bülent Arınç, kendisini Gülen Cemaati ile ortaklık yapmakla suçlayan Melih Gökçek’e “Gökçek bu yapıya Ankara’yı parsel parsel satmıştır. Zengin işadamlarına okul yaptırmıştır. Yurt yerleri sağlamıştır” dedi. Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası (HKMO) Ankara Şubesi, Fethullah Gülen Cemaatine ilişik okullara peşkeş çekilen bölgeleri deklare etti. 

* Rant için paramparça edilen Atatürk Orman Çiftliği’ne Cumhurbaşkanı Erdoğan için astronomik rakamlarla 1250 odalı saray yaptırıldı.

* İller Binası, Etibank binası, Danıştay binası, Kumrular İkamet Sitesi, AOÇ’deki Marmara Köşkü, Elektrik ve Havagazı Fabrikası benzer biçimde birçok zamanı yapı yıkıldı. 

* ODTÜ ormanı ve Eymür Gölü’nün çevresi senelerce Gökçek’in hedefinde oldu. Malazgirt bulvarının yapılışında olduğu benzer biçimde kısa bir vakit ilkin gene gece yarısı polisler eşliğinde ormandaki ağaçlar katledilerek yol inşaatı başladı. 

Son Düzenlenme Tarihi: 12 Ekim 2017 11:15

www.evrensel.net

Bir önceki haberimiz olan 12 yıllık barınma hakkı mücadelesi kazandı: Dikmen Vadisi'nde halk evini terk etmeyecek başlıklı haberimizde ve hakkında bilgiler verilmektedir.


Yukarı