Ekinci, Kentsel Dönüşümün Startını Verdi


Eyyübiye Belediye Başkanı Mehmet Ekinci, On İkiler mahallesinde yapılması planlanan çalışmalarıyla ilgili vatandaşlarla bir araya geldi. Projenin detaylarını vatandaşlarla paylaşan Başkan Ekinci,” İlçemiz yapılacak çalışmalarla uygar ve çağdaş bir yapıya kavuşacak. “ dedi. 


Çarpık kentleşmenin en yoğun olduğu yerleşim birimlerinin başlangıcında gelen Eyyübiye ilçesi, Eyyübiye Belediyesi tarafınca hayata geçirilecek uygulamaları ile uygar ve çağdaş bir yapıya kavuşuyor.  Eyyübiye Belediye Başkanı Mehmet Ekinci, ilçedeki ilk ayağı olarak görülen On ikiler mahallesi ve gelişim çalışmalarıyla ilgili detay görüşmeleri için vatandaşlarla bir araya geldi. Eyyübiye’de değişimin başlangıcı olacak için daha evvelde kolları sıvayan Başkan Ekinci, On İkiler mahallesinde yapılması planlanan projenin detaylarını vatandaşlarla paylaştı. Vali Kemalettin Gazezoğlu Kültür Merkezindeki toplantıya Eyyübiye Belediye Başkanı Mehmet Ekinci, Belediye Başkan Yardımcısı Necmettin Sağlam, Belediyenin ilgili Birim Müdürleri, On İkiler Mahalle Muhtarı Ali Doğan ile oldukça sayıda yurttaş katıldı. 


 


EYYÜBİYE’DE DÖNÜŞÜM VE GELİŞİM BAŞLIYOR 


Bölge yapısına uygun  projeler üreterek vatandaşların hem toplumsal hem de fiziki anlamda yaşam standardını yükseltmeyi ve bölgeyi uygar bir görünüme kavuşturmayı hedefleyen Eyyübiye Belediyesi, çalışmalarının startını da vermiş oldu. On İkiler mahallesinde 5 hektarlık alanda 263 gerçek sahibinin olduğu 304 bağımsız konut ve 44 fiili işyeri ile bir camiinin dönüşümünü kapsayan proje; 2+1 ve 3+1 olmak suretiyle 334 tane konut ve 77 tane işyeri ile 2 tane ticari alanı kapsıyor. Projede ek olarak  12 derslikli okul alanı ve  bir tane caminin yanı sıra, alanda yer alacak tüm müştemilatın ihtiyacını karşılayacak kapalı ve açık otopark ile 10 bin metre karelik yeşil alan çalışmasıyla bölgenin yeşil alan ihtiyacına da yanıt vermiş olacak. 12 bloktan oluşacak projenin detaylarını paylaşan Başkan Ekinci, gelişim ve dönüşüm ilk ayağı olarak gördükleri bu projenin start almasından sonrasında ilçede yeni gelişim alanları için de örnek teşkil edeceğini belirtti. 


 


“İMZALAR ATILIR ATILMAZ KEPÇELER İŞ BAŞI YAPACAK” 


Vatandaşlara projenin detaylarını sunan Eyyübiye Belediye Başkanı Mehmet Ekinci,”Sizlerle beraber olmaktan mutluluk duyuyoruz. Az ilkin izlediğiniz projenin aynısını inşallah On İkiler mahallemizde hayata geçireceğiz. Muhtarımız devamlı bizlerle beraber oldu ve kentsel dönüşüm ile ilgili mahalleleri ile ilgili talepte bulunmuş oldu. Biz de okul yok, park yok, cami yok, sıhhat ocağı yok şeklinde serzenişlerle bizlerden talepte bulunmuş oldu. Biz de Eyyübiye Belediyesi olarak yurttaşlarımıza güzel bir şey sunmak istedik. Bunun için de mesuliyet aldık. Herkes başka yerlerle ilgili örneklemelerde bulunmuş oldu. Bizler On İkiler mahallesi ilgili bir emek verme ortaya koyarken şunu düşündük; yurttaş memnun olsun, belediye olarak ta bizlere fazla yük gelmesin. Tek düşüncemiz buydu. Arkadaşlarımız daha evvelde sizlerle anket emek vermesi yapmış oldu. Mahallede yüzde 95 lere varan bir talep ortaya çıktı. Biz de bunu göz önüne alarak projemizi hazırladık. Şu anda ikamet ettiğiniz bölgeler sorun içinde yaşadığınız, rahatça yaşamadığınız yerlerdir. Araçların sokaklara giremediği, itfaiyenin giremediği, ambulansın giremediği bir ortamdan artık açık ve kapalı otoparkı olan bir yaşam alanına kavuşacağız. Mevcut durumda parkı olmayan bir alandan, yeni projede tam 10 dönümlük yeşil alan çalışmasıyla daha yaşanılabilir bir ortam sunmayı amaçlıyoruz. Okul problemi olan mahallede şimdi yapılacak projeyle okul problemi da çözüme kavuşuyor. Camisi minik olan mahallemiz büyük bir camiye kavuşmuş olacak. Geçtiğimiz kasım ayından buyan bu projeyi Ankara’da takip ediyoruz. Artık son duruma geldik. İnşallah imzalar atıldıktan sonrasında kısa süre içinde kepçeler mahalleye girecek. Yeni yapılacak çalışmada sizlere maliyetine projeler üretiyoruz. Altını çizerek belirtmek isterim. Size maliyetine sunulacak çalışmada ek olarak belediye olarak ta 6 milyon tl ikimiz de size katkıda bulunuyoruz. Bunu da sizler daha güzel ve daha yaşanılabilir bir ortamda yaşayasınız diye yapıyoruz. Buradan başlamış olacak bu emek verme inşallah Eyyübiye’de dönüşümün de başlangıcı olacak ve öteki bölgelerimizde de süratli bir halde bu çalışmalarımızı hayata geçirmiş olacağız. “dedi.


 


 

Bir önceki haberimiz olan Kuzgundere Camisi de kentsel dönüşüme yenik düştü…. başlıklı haberimizde , kentsel dönüşüm ve hakkında bilgiler verilmektedir.


Yukarı