Edirne’de Ev Fiyatları Bir Günde 60 Bin Lira Arttı

Edirne’de ev tutarları bir günde 60 bin lira arttı

EDİRNE’de ortalama 35 bin kişinin yaşamış olduğu üç mahallede yapılacak ‘yerinde fiyatlarının artmasına niçin oldu. Yerinde kentsel dönüşümün denetmenliğini meydana getirecek olan Edirne Belediyesi Başkanı Recep Gürkan, artışların olağan bulunduğunu ifade ederek, “Projenin açıklanmasının ardından üç mahallede eski olan binaların fiyatları ortalamanın biraz altındaydı. Satışlar büyük ölçüde durdu, fiyatlar biraz yükseldi” dedi. Emlakçılar ise üç mahallede konut fiyatlarının 40-60 bin lira arası artış gösterdiğini beyan etti.

Edirne Belediye Başkanlığı, kentte 35 bin kişinin yaşamış olduğu 1’nci Murat, ve Kocasinan mahallelerinde ‘yerinde ’ yapılacağını deklare etti. Yaklaşık 11 aydır devam eden çözümleme çalışmalarının arkasından üç mahalledeki 1500 dönümlük alandaki zelzele yönetmeliğine uymayan ve yapı stoku eskimiş 8 bin 34 konut ile 460 işyeri tespit edilerek ‘yerinde ’ yapılacak alanlar olarak belirlendi.

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, düzenlemiş olduğu basın toplantısıyla yerinde yapılacağını deklare etti. Projenin açıklaması üç mahalledeki fiyatlarının da artmasına niçin oldu. Kentin ‘gözde’ mahallerinden olan ve Trakya Üniversitesi Ayşekadın Yerleşkesi’ne yakın olan 1’nci Murat Mahallesi’nde konut satış tutarları 40-60 bin lira yükseliş gösterdi. Üniversiteli öğrencilerin yoğun olarak kirada oturmuş olduğu mahallede konut tutarları 150 bin liradan 210 bin lira seviyesine çıktı. Yerinde kentsel dönüşümün yapılacağı Mahallesi’nde 446 konutlu Binevler Birinci bölümde neredeyse durdu. Daha ilkin 3+1 daire fiyatı 140-150 bin lira olan konutlar şuanda 200 bin liraya kadar alıcı buluyor. Kocasinan Mahallesi’nde ise 25-30 senelik binaların satış fiyatı 3+1 daire olarak 230 bin liranın üstüne çıktı.

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, üç mahalledeki yerinde kentsel dönüşümle 1500 dönümlük alanda 8 bin 35 daire ile 460 kadar işyeri yıkılarak tekrardan yapılacağını söylemiş oldu. Yerinde kentsel dönüşüme ilişkin çözümleme çalışmalarının tamamlandığını ifade eden Gürkan, konut fiyatlarındaki artışın olağan bulunduğunu kaydetti. Gürkan, “Amacımız kentimizin yeni yerleşim bölgesinde 1500 dönümlük alanda 8 bin konut ve 500 işyerinde yapı stokları çok eskimiş durumda ve hemen hemen tamamı da deprem yönetmeliğine uygun olmayan yapılar. Beton kalitesi, güvenliği, sıhhiliği yönünden vatandaşların can ve mal güvenliğini tehdit eder durumda. 1970’li yıllarda kooperatifleşme ile yapılmış binalar, o dönemki teknolojiye göre yapılmış ama şuan deprem yönetmeliği standartlarını karşılaması imkansız. Üç yıldır ciddi talepler vardı, kentsel dönüşümün vatandaşlara getirdiği bir takım avantajlar, kazanımlar var. Edirne Belediyesi olarak 10 ay önce bir analiz yapmaya başladık. Binaların yüzde 85’inde asansör yok, yaş ortalaması yaşlı, o günkü şartlarda yapılan içme suyu tesisatı, elektrik tesisatı oldukça eski. Yaptığımız incelemenin ardından taslak olarak bir plan açıkladık. Mahallelerde toplantılar yapılacak, şehir plancılarıyla görüşülecek ortak bir paydaya getirerek yerinde kentsel dönüşümü yapacağız” dedi.

“RANT EV SAHİPLERİNİN OLACAK”

Projenin açıklanmasının arkasından üç mahallede ortalamanın altında olan eski konutların fiyatlarında görüşen yükselmenin olağan bulunduğunu söyleyen Gürkan, “Eski olan binaların fiyatları ortalamanın biraz altındaydı. Satışlar büyük ölçüde durdu, fiyatlar biraz yükseldi. Bu da çok doğaldır, burada bir rant olacaktır ama bu rantı orada yaşayanların, ev sahiplerinin ve işyeri sahiplerine yansıtacağız. Edirne Belediyesi olarak biz burada düzenleyen ve denetleyen kurum olacağız. Yeni projedeki evlerin katları da kesinlikle Selimiye Camii’nin silueti etkilemeyecek yani kapatmayacak” şeklinde konuştu.

“BAZI YERLERDE SATIŞLAR DURDU”

Yerinde kentsel dönüşümün yapılacak Mahallesi Muhtarı Bilal Ürer, projenin açıklanmasının arkasından bilhassa 446 konutlu Binevler birinci bölümde satışların durduğunu belirterek, “Üç mahallede 1970’li yıllarda yapılan siteler, konutlar var. Büyük bir yıpranma meydana geldi. Yerinde kentsel dönüşüm tabi ki uzun bir süreç. Üç mahalledeki tüm evlerde aynı kapsamında değil. Bunun tespitini Edirne Belediyesi 11 aydır sürdürdüğü çalışmayla yapıyor. Projenin açıklanması ev fiyatlarının yükselmesine neden oldu. Önceden 80-100 bin lira arasında 2+1 ve 3+1 konut fiyatları şuanda 200 bin liranın üzerine çıktı. Yapılaşma buradaki fiyatı arttırması normal. Kentsel dönüşümle güzel bir çevre olacağını düşünüyorum. Selimiye Camii’ne göre katlar belirlenecek ama şuanda örneğin Binevler birinci kısım denilen 446 konutluk alanlar genelde 3 katlı, bunlar daha sonra 8 kata kadar yükselecek. Bazı yerler 10 kata kadar çıkacak. Yatay yerine dikey yapılaşma olacak geniş çevre alanları meydana çıkacak. Yeni yerleşim bölgelerinde fiyatlar yüksel, kentsel dönüşümden sonra bu üç mahallesindeki evlerin 300 bin liranın üzerine çıkacak. Üç mahalledeki kiralık ve satılık ev bulmak zor” dedi.

1’nci Murat Mahallesi’nde danışmalığı meydana getiren Ahmet Altınoluk, projenin ortaya çıkmasının arkasından fiyatların yükseldiğini belirterek, “Yerinde kentsel dönüşüm projesiyle birlikte daha önce 100 metrekarelik 3+1 daire fiyatları üç mahallede 150 bin liraya kadar çıkıyordu. Özellikle eski yapılarda. Şuanda ise 210 bin seviyesine kadar çıktı. Ev soranlar çok, kentsel dönüşüm tamamlandığında 200 bin liralık evler 400 bin liraya kadar yükseleceğini tahmin ediyoruz. Çünkü evlerin metrekareleri de büyüyecek en az 140 metrekare olan evlerin fiyatları da neredeyse iki katına çıkacak” dedi.

“PROJE BİTTİĞİNDE RAKAMLAR İKİ KATINA ÇIKACAK”

Emlak danışmanı Turgay Aksu da üç mahallede kentsel dönüşümü planlanan evlerin çoğu zaman 100 metrekarelik alana haiz eski yapılar bulunduğunu söylemiş oldu. Proje ile beraber kat sayısı ve metrekarenin yükseleceğini bunu değerlendirmek isteyenlerin şimdiden ev almak istediklerini özetleyen Aksu, “Dönüşüm projesinin açıklanmasının ardından daire fiyatları yükseldi. Eski yapılar yenilendiğinde büyük bir avantaj sağlayacak. Bunun içinde daha önce 100 metrekare evleri 3+1 yada 2+1 daireleri 150 bin liraya bulabiliyorduk. Şuanda 60 bin liraya kadar yükseliş gösterdi. Ancak proje tamamlandığında şuandaki satış fiyatının neredeyse iki katına kadar çıkacağını düşünüyorum” dedi.

Bir önceki haberimiz olan Edirne'de ev fiyatları bir günde, 60 bin lira arttı başlıklı haberimizde emlak, Fatih ve kentsel dönüşüm hakkında bilgiler verilmektedir.


Yukarı