Edirne Haberleri

EDİRNE,(DHA)- EDİRNE Beledile Başkanı Recep Gürkan, 1’nci Murat Mahallesi’nde vatandaşlarla bir araya gelmiş olarak, ‘Yerinde ’den, Katı Atık Düzenleme Depolama ve Bertaraf Tesisleri’ne kadar Edirne Belediyesi tarafınca meydana gelen projeler hakkında mahalle sakinlerine data verdi; tesisleri tek tek gezdirerek, yatırımları yerinde söyledi.   
    
Her sabah bir mahalleye giderek vatandaşlarla söyleşi eden Başkan Gürkan’ın bu seferki durağı 1’inci Murat Mahallesi oldu. Bir kafede 
mahalle sakinleriyle bir araya gelen Gürkan, vatandaşların sorunlarını dinleyip, 1’nci Murat, ve Kocasinan mahallelerini yakından ilgilendiren Yerinde Projesi hakkında data verdi. Nasıl bir kentsel dönüşümün istedikleri hakkında da vatandaşların önerilerini dinleyen Gürkan, “Bu kenti birlikte yönetiyoruz. Sizlerin önerileri, talepleri bizim için çok önemli. Bu plan sizlerle birlikte yapılacak. Benim için önemli olan sizlerin daha sağlıklı, daha konforlu ve daha teknolojik bir ortamda yaşamanız” dedi.
 
Gürkan, Edirne Belediyesi’nin bugüne dek gerçekleştirdiği projeler hakkında da data verdi. Edirne’ye geleceğe taşıyacak olan projeleri Başkan Gürkan’dan dinleyen mahalle sakinleri meydana getirilen emekleri yerinde görmek istedi. Bunun üstüne Başkan Gürkan, vatandaşlarla beraber ilk olarak EDİKAB tarafınca meydana getirilen Edirne Katı Atık Depolama ve Bertaraf Tesisleri’ne gitti. Çevreye zarar veremeyecek, ekolojik dengeyi bozmayacak olan bu tesislerin Edirne’deki 60 senelik yırtıcı depolamaya da son vereceğini ifade eden Gürkan, tesisin işletme ihalesinin ise geçtiğimiz günlerde yapıldığını ve ihaleyi kazanan şirket ile de sözleşmenin imzalandığı söylemiş oldu. 
Söz mevzusu tesisle Edirne halkını hem büyük bir utançtan kurtardıklarını hem de Edirne Halkı’nın bu tesisten para kazanmasını da sağladıklarını ifade eden Gürkan, “EDİKAB, 29 yıllığına işletmesini yapacak olan firmanın cirosundan yüzde 10 kar kazanacak, bertaraf ücreti ise ödemeyecek. Edirneliler, hem daha sağlıklı koşullarda yaşayacak, hem de bu işten kar sağlayacak. Edirne’nin parası cebinde kalacak” dedi.

Gürkan, sonrasında mahalle sakinleriyle beraber Kayalı Barajı’nda gelen suyu arıtması amacıyla yapı devam eden İçme Suyu Arıtma Tesisleri ve halen hizmet veren İçme suyu Arıtma Tesisleri’ni vatandaşlarla gezdi ve işlemler hakkında data verdi. Gürkan, son olarak da mahalle sakinleriyle beraber  Edirne Belediye Başkanlığı tarafınca kısa süre ilkin çalışmalarına başlanan ve Trakya Üniversitesi ile Sultan 1’nci Murat Devlet Hastanesi’ni birleştirecek olan 50 metre genişliğinde 1,5 kilometrelik yeni yolun yapım çalışmalarını yerinde inceledi. 
     
Sultan 1’nci Murat Devlet Hastanesi ile Trakya Üniversitesi Balkan Yerleşkesi arasındaki yolda çalışmaların sürdüğünü ifade eden Gürkan, söz mevzusu alanda yürüyüş yolu, vasıta yolu, bisiklet yolu ve ambulans yolu yer alacağını beyan etti. Edirne Belediyesi’nin çalışmalarını yakından inceleyen mahalle sakinleri, Edirne’yi geleceğe taşıyacak projeler için Başkan Gürkan’a teşekkür etti. 
    
 

Bir önceki haberimiz olan 4. Uluslararası Deprem Mühendisliği ve Sismoloji Konferansı Başladı başlıklı haberimizde hakkında bilgiler verilmektedir.


Yukarı