Bursa’da kentsel dönüşümde mesele ‘Ortak Akıl’ ile aşılacak

BURSA,(DHA)- BURSA Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) ev sahipliğinde meydana gelen İstişare Toplantısı’na katılan BTSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Cüneyt Şener, mevzusunda yaşanmış olan süreci yakından takip ettiklerini belirterek, mevzuyla ilgili tüm paydaşların ortak akıl çevresinde buluşarak lüzumlu yol haritalarını bir an ilkin oluşturmaları icap ettiğini söylemiş oldu.

BTSO, mahkeme kararıyla durdurulan uygulanmış projelerinin çözüme kavuşturulması adına ilgili kurum ve kuruluşları bir araya getirdi. BTSO 18. ve 49. Meslek Komitelerinin ev sahipliğinde bir araya gelen paydaşları, yaşanmış olan mağduriyetlerin giderilmesine yönelik çözüm önerilerini sundu.  BTSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Cüneyt Şener, BTSO Yönetim Kurulu Üyesi İbrahim Gülmez ve BTSO İnşaat Konseyi Başkanı Ali Tuğcu’nun da katılmış olduğu görüşmede, Bursa , Nilüfer Belediyesi, , Mimarlar Odası, İnşaat Mühendisleri Odası, Harita Kadastro Mühendisleri Odası ile beraber BTSO 18. ve 49. Meslek Komitelerinin temsilcileri yer aldı.
Toplantının açılış konuşmasını gerçekleştiren BTSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Cüneyt Şener, 0,50 kararıyla meydana gelen 300’e yakın projesinde mahkeme kararıyla yürütmenin durdurulduğunu hatırlattı. Riskli yapı tespiti yaptırılarak ruhsat süreci başlamış, yıkılan ve inşaat süreci devam eden bu projelerde çeşitli mağduriyetlerin oluştuğuna dikkat çeken Şener, tüm paydaşların ortak kararlarıyla bu sürecin aşılması icap ettiğini açıkladı. Geçtiğimiz Nisan ayında BTSO ev sahipliğinde meydana gelen, Forumu’nun sektörüne gelişimine yönelik mühim katkılar sağladığını anımsatan Şener, “Mevcut süreçte de konuyla alakalı tüm paydaşların aynı masa etrafında buluşarak yol haritasını bir an önce oluşturmaları gerekiyor. Kentsel dönüşümün sürdürülebilir şekilde devam etmesi ve gelecekte benzer mağduriyetlerin yaşanmaması adına bu son derece önemli” ifadelerini kullandı.
BTSO İnşaat Konseyi Başkanı Ali Tuğcu ise Bursa’da 1999 yılı öncesinde inşa edilen ve risk taşıyan oldukca sayıda bina olduğuna dikkat çekti. Bu yapıların dönüştürülmesi icap ettiğini belirten Tuğcu, “Deprem ülkemizin bir gerçeği. Bu yapıların mutlaka dönüştürülmesi gerekiyor. Ancak bu dönüşüm gerçekleştirilirken şehrin dokusuna zarar verilmemesi de son derece önemli” dedi. 0,50 emsal artışıyla meydana gelen ve mahkeme kararıyla durdurulan dönüşüm projeleri için yeni bir formül üretilmesi icap ettiğini ifade eden Tuğcu, sektör paydaşları içinde diyaloğun sürekliliği adına BTSO olarak mesuliyet alabileceklerini açıkladı.

Tüm paydaşların çözüm önerilerini sunmuş olduğu istişare toplantısında neticesinde ise söz mevzusu kurum ve kuruluşların temsilcilerinin yer almış olduğu ‘Kentsel Dönüşüm Alt Çalışma Grubu’ oluşturulması sonucu alındı. Gelecek günlerde BTSO ev sahipliğinde bir araya gelecek Emek harcama Grubu, çözüm tavsiye geliştirerek hem sektör ve hem de yurttaş açısından ortaya çıkan mağduriyetlerin giderilmesine öncülük edecek.

 

FOTOĞRAFLI

 

Bir önceki haberimiz olan Kentsel dönüşümde yaşanmış olan problemler başlıklı haberimizde inşaat sektörü ve kentsel dönüşüm hakkında bilgiler verilmektedir.


Yukarı