‘Bu bayındır rezaletine son vereceğiz’

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ’ın geçtiğimiz günlerde duyurduğu şehirlerde oldukca kattan oluşan yapılara artık sınırlama getirilmesi mevzusuna ilişkin Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki’den de izahat geldi. Özhaseki, değişimler için düğmeye basılacağını dile getirdi ve “Bu imar rezaletin son vereceğiz” ifadelerini kullandı.

Sonunda düğmeye basıldı

Akşam Gazetesi’nde yer edinen bir habere gore, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, bayındır mevzuatında yaşanmış olan sıkıntıları aşacak ve sıhhatli kentleşmeyi hızlandıracak düzenlemeler için düğmeye bastı. Yeni düzenlemelerin yürürlüğe girmesiyle, hukuka aykırı ve haksız elde eden, dikey mimariyi teşvik eden, kent siluetini bozan bayındır planı değişikliklerinin önüne geçilmesi sağlanacak.

Çarpık kentleşme son bulacak

Gerekli altyapı ve toplumsal donatı alanını sağlamak şartıyla yapılacak bayındır planı değişikliklerinde ortaya çıkacak kıymet artışından kamunun hisse alması için mevzuat önerisi hazırlanacak. ve depreme dayanıklı konutların yapılmasına yönelik önlemler de gene düzenleme içinde yer alacak. Belediye ve bayındır yasalarında değişim öngören taslağa son şeklinin verildiğini söyleyen Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki “Bu düzenlemeyle imar rezaletine son vereceğiz” diye konuştu.

2018 senesinde hayata geçecek

Özhaseki düzenlemenin içinde ne olduğu hakkında ise şu detayları verdi: “Belediyeler Yasası ve İmar Yasaları’nda çarpık kentleşmeye zemin hazırlayan uygulamalara son verilecek. Bu konudaki çalışmaları önümüzdeki günlerde Meclis gündemine getireceğiz. Vatandaşın şikayetçi olduğu ne varsa hepsiyle ilgili hazırlık yaptık. Yeni düzenlemeyi 2018 başında TBMM ’ye getirmeyi planlıyoruz Hiç kimse gelip benim parselime biraz daha yükseklik verin diyerek sebepsiz yere yükseltemeyecek.”

Yatay mimari özendirilecek

Bakan Özhaseki sözlerine şöyleki devam etti: Bilhassa Cumhurbaşkanımız, her fırsatta yatay mimariye işaret ediyor. Biz de bakanlık olarak yeni planlamalarımızda buna uyuyoruz. İstanbul ’dan gelen yoğunluk taleplerinin tümünü reddediyoruz. Yeni planlamalarda yatay mimariyi özendiriyoruz.

Bir önceki haberimiz olan İşte kanserin en büyük sebeplerinden biri! başlıklı haberimizi de okumanızı öneririz.


Yukarı