Başkan Kocaoğlu 35 Bin Konutluk Kentsel Dönüşüm Planını Açıklaması

IHA

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nun muhtarlarla gerçekleştirdiği toplantıların 7.’si Konak’ta yapılırken, Kocaoğlu, hakkında izahat yaparak, “Biz şu anda 35 bin konutluk üzerinde çalışıyoruz. Türkiye’de ilk defa yüzde 100 anlaşmayla kentsel dönüşümü biz yapıyoruz” dedi.
Kentteki muhtarların sorunlarını ve taleplerini karşı karşıya dinlemek suretiyle seri toplantılar başlatan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu; Karabağlar, Buca, Gaziemir, Narlıdere, Balçova ve Güzelbahçe’nin arkasından Konak ilçesi muhtarlarıyla bir araya geldi. Toplantıya ilçedeki 113 muhtarın yanı sıra Konak Belediye Başkanı Sema Pekdaş ile İzmir ve Konak Belediyesi bürokratları katıldı. Başkan Kocaoğlu’nun Konak muhtarlarıyla gerçekleştireceği buluşmanın ikinci bölümünün ise gelecek hafta yapılacağı bildirildi.

Kırsal çökmüştü, merkezi mecburen öteledik
Toplantının açılış bölümünde konuşan Başkan Aziz Kocaoğlu, kentteki bin 294 muhtarın tamamıyla buluşup sorunlarını dinlemek istediklerini belirterek, “2004 yılında 8 ilçe 300 muhtarla yola çıktık. Bir ay sonra 10 ilçe bağlandı. Sonra 9 ilçe daha bağlandı. Sorumluluğumuz 30 ilçeye çıktı, sınırlarımız 12 kat büyüdü. Bu süre içinde kent merkezindeki büyük projeleri sürdürürken, ağırlığımızı sonradan bağlanan 19 ilçeye vermek zorunda kaldık. Çünkü o ilçelerde hiçbir şey yoktu. Kırsal çökmüştü. Elinden tutup kalkındırmak gerekiyordu. Artık belli bir aşamaya geldik. Şimdi merkezdeki ötelenmiş sorunları ele alacağız” diye konuştu.
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, giderek büyüyen işsizlik sorununa da değinerek, “Artık ortaokul mezunu olmak, lise mezunu olmak, okur-yazar olmak yetmiyor; çünkü bunlar meslek değil. Biz de bu açığı görerek çocuklarımız meslek sahibi olsun diye eski DGM binasını restore etik. Orayı sadece meslek eğitimine haslettik. Kaynakçılıktan aşçılığa, CNC tezgah operatörlüğünden tornacılığa sanayi ve hizmet sektörü ile birlikte eğitim veriyoruz. Bizim hedefimiz mesleksiz çocuklarımıza iş edindirmek. 6 bin metrekare yeri sadece bu işe ayırdık. Yeter ki gençlerimiz meslek sahibi olsun, iş bulsun, muhannete muhtaç olmasın” dedi.

“35 bin konutluk üzerinde çalışıyoruz”
Kentsel dönüşümü büyük kentlerin eğer olmazsa olmazı şeklinde niteleyen Başkan Aziz Kocaoğlu, 35 bin konutluk yeni projenin sinyalini vererek, “Dayanıksız yapıların çözüm yolu bu. Biz Uzundere’de kentsel dönüşüme başladık. Çevre Bakanlığı ise 5 bin 400 dönüm yeri için riskli alan ilan etti. Sonra orada bin dönüm yerde konut yapmaya başladı. Bu değil. Deprem tehlikesinden bir tek vatandaşımızı kurtarmaz. Bu iş, boş araziye Bakanlığın gücünü kullanarak konut yapıp satmaktır. Zaman içinde İzmir kalkındıkça, ekonomi büyüdükçe hızlanacak. Biz şu anda 35 bin konutluk üzerinde çalışıyoruz. Türkiye’de ilk defa yüzde 100 anlaşmayla kentsel dönüşümü biz yapıyoruz. Bunun çığ gibi ilerleyeceğine inanıyorum. İzmir, önümüzdeki 4-5 yıl içinde problemini çok hızlı adımlarla çözmeye başlayacaktır. Çark dönmeye başladı” diye aktardı.

Etiketler: konut, İzmir, Güzelbahçe, DGM, çevre bakanlığı, eğitim, Buca, Aziz Kocaoğlu, Narlıdere, Gaziemir, İzmir Haberleri

Bir önceki haberimiz olan 'Nasıl bir kentsel dönüşüm?' başlıklı haberimizde ve kentsel dönüşüm hakkında bilgiler verilmektedir.


Yukarı