Başbakan Yardımcısı Akdağ: Kentsel dönüşüm meselesini zelzele riskini azaltma meselesi olarak görüyoruz


Haberler


Gündem


Başbakan Yardımcısı Akdağ: meselesini zelzele riskini azaltma meselesi olarak görüyoruz

12 Ekim 2017 22:30 | Perşembe


BAŞBAKAN Yardımcısı Recep Akdağ, İstanbul Afet Farkındalık ve Hazırlık Toplantısı’ yapmış olduğu konuşmada, “ meselesini ben de, Çevre Şehircilik Bakanımız da deprem riskini azaltma meselesi olarak görüyoruz. Önceliklerimiz deprem açısından riskli alanlar ya da deprem açısından riskli binalardır. Bunları dönüştürme hususunda daha hızlı davranacağız” dedi.


“);
$(document).on(“click”, “.adm-ads-area[data-ad-type=’inread’] .close-ad”, function () );
});

Başbakan Yardımcısı Recep Akdağ, İstanbul İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü’nde düzenlenen İstanbul Afet Farkındalık ve Hazırlık Toplantısı’na katıldı. Akdağ, toplantının sonunda açıklamalarda bulunmuş oldu. Toplantıda görüşülen mevzulara dair izahat icra eden Akdağ, “Bütün yapılan güzel çalışmalara rağmen koordinasyonu daha da güçlendirmek gerekiyor. Oluşturulan stratejileri zaman çizelgeli performans göstergeleriyle geliştirmek gerekiyor. Önümüzdeki birkaç ay içerisinde bunu gerçekleştirerek 2018’e her kurumun sorumluluğunun net olarak belirlendiği bunun bir takvimle beraber yerli yerine oturtulduğu bir planı geliştireceğiz” dedi.

“İKİ ADET AFET EĞİTİM MERKEZİ PLANLIYORUZ”

Recep Akdağ, İstanbul’a içinde simulasyonların da olduğu iki tane afet eğitim merkezi kuracaklarını belirterek şu şekilde devam etti: Bir zelzele ya da başka büyük bir afet esnasında kontakt oldukça mühim. İstanbul’da uydu sistemlerinin ekipmanları alınmış durumda. Uzaya direkt bağlanmakla ilgili Türksat’la görüşmeler yapacağız. En kısa zamanda bu bağlantıyı mevcut ekipmanla kuracağız. Şu an telsiz ile bir bağlantı kurulmuş fakat uydu açısından gerçekleştirmemiz gerekiyor. İstanbul’da okullar büyük seviyede dönüştürülmüş durumda. Hastanelerde de oldukça büyük adımlar atıldı. Bir kaç büyük hastanenin inşaatı önümüzdeki yıl bitecek. İki tane afet eğitim merkezi planlıyoruz. Bu merkezi İl Afet Müdürlüğümüzle, İstanbul beraber gerçekleştirecek. Buralarda simulasyon yapılabilecek gelişmiş ekipmanlar olacak. Biri Anadolu diğeri Avrupa yakasında olacak. Yurt binaları oldukça mühim. Bir tek Abdi İpekçi Yurdu’nun yapılması yolda. Diğer talebe yurtları ihtiyacı görecek şekilde İstanbul Sismik Riskin Azaltılması ve Acil Durum Hazırlık Projesi (İSMEP) tarafınca düzeltilmiş durumda. 

“ÖNCELİKLERİMİZ DEPREM AÇISINDAN RİSKLİ ALANLAR, RİSKLİ BİNALARDIR”

Akdağ İstanbul’da meydana getirilen hakkında ise şunları söylemiş oldu: 2001 öncesi yönetmelikten daha ilkin meydana getirilen binalarda riskin daha çok bulunduğunu biliyoruz. Çevre, Şehircilik Bakanlığımız ve İstanbul Büyükşehir Belediyesiyle ortaklaşa iş halinde bugüne dek riskli alanlar ve riskli binalarla ilgili olarak yapılmış emek harcamaları bir araştırmayla pekiştirmeyi düşünüyoruz. Riskin tam büyüklüğünü görmek açısından. Şu sebeple bir halde hükümet olarak İstanbul’da bugüne dek depremsellik açısından yenilenmesi ihtiyaç duyulan binalara, bu süreci hızlandırarak bir dönüşüm aşamasındayız. meselesini bende, Çevre Şehircilik Bakanımız da zelzele riskini azaltma meselesi olarak görüyoruz. Önceliklerimiz zelzele açısından riskli alanlar  ya da  zelzele açısından riskli binalardır. Bunları dönüştürme hususunda daha süratli davranacağız. 

DHA

Bir önceki haberimiz olan Bir Otomobil Ömrüne Sahip Evlerde Yaşıyoruz! başlıklı haberimizde kentsel dönüşüm hakkında bilgiler verilmektedir.


Yukarı