Bakan İstanbul’a haksızlık yapıyor

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki’nin ‘İstanbul’un 5 ilçesi taşınacak’ yönündeki açıklamasına tepki gösteren İBB Meclisi’nin Bağımsız Meclis Üyesi Hüseyin Avni Sipahi, “Bu açıklamanın İstanbul halkına, mülkiyet hakkına, İstanbul’u yönetenlere ve Türkiye’nin ikinci büyük parlamentosu olan İBB meclisine haksızlık olduğunu düşünüyorum” diye konuştu.

İstanbul’da , , , ve ilçelerini başka bölgelere taşıyacaklarını açıklayan Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki’ye ilk tepki İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi’nden geldi. Konuyla ilgili İBB Meclisi’nde gündem dışı söz alan Bağımsız Meclis Üyesi Hüseyin Avni Sipahi, İBB Meclisi’ne haksızlık yapıldığını söylemiş oldu.

Gazeteden öğrendik
1999 yılından beri İstanbul’un en büyük problemininin bulunduğunu söyleyen Sipahi, “4 Ekim 2017 tarihli Hürriyet Gazetesi’nin başlığında Çevre ve Şehircilik Bakanımızın yaptığı açıklama doğrultusunda ‘Büyük göç. İstanbul’un 5 ilçesi yeni yerine taşınıyor’ diye bir başlık atıldı. Haberin devamında Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki’nin “İstanbul’da Avrupa ve Anadolu Yakası olmak üzere 2 yeni dev bölge için çalışma başlattık. Kentsel dönüşümü depreme dayanaklı bu 2 bölge üzerinden yürüteceğiz. Avrupa Yakası’nda belirlediğimiz bölge içine 10-12 ilçeyi alacak büyüklükte ve nüfusu 1 milyon olacak. İlk etapta , , , ve ’yi buraya taşıyacağız” açıklaması vardı. Bu açıklamanın İstanbul halkına, iyelik hakkına, İstanbul’u yönetenlere ve Türkiye’nin ikinci büyük parlamentosu olan İBB meclisine haksızlık bulunduğunu düşünüyorum” diye konuştu.

Kendini ateşe atma
“Halka sorulmadan verilen bu kararların hiç kimseye bir faydası olmaz. , yerinde olmalı ve halka sorularak yapılmalı.  Bu saatten sonra yerinde dönüşüme izin vermeyecekseniz bir milyon ceset torbasını hazır da tutmalısınız. 1 milyon vatandaşı yerinden edecek bir kentsel dönüşümün gerçekleşmesi hayalden başka bir şey değildir” diyen Sipahi, “Bu çalışmayla ilgili devletin ciddi anlamda bir planlama yapması gerekmektedir. Yerinden göç ettireceğiz denilerek insanları tedirgin etmenin, onları kaybetmenin bedelini herkesin bilmesi gerekir. Fikirtepe’de felçli bir durum çıktı ortaya. Bu ve benzer çok örnek sıralayabilirim. Yapmayın Sayın Bakanım. Gelin siz ceset torbası yapmayın. Gelin siz milletimizi, halkımızı hasım yapmayın. Bu ilçelerdeki yurttaşlarımızla beraber, yerinde dönüşümü gerçekleştirin. Zoraki dönüşüm olmaz, bu vatandaşla dövüş olur. Bu anlamda Sayın bakanımıza diyoruz ki kendini ateşe atma, milleti yakma” şeklinde konuştu.

Milletimiz rahat olsun
Sipahi’nin peşinden söz alan AK Parti Grup Yöneticisi Faruk Aydın ise kentsel dönüşümün en güzel uygulamalarından birini ’de gerçekleştirildiğini belirterek “Zorla kimseyi yerinden etmiyoruz, etmedik. Biz pazar yerini bile kaldırırken halkımıza soruyoruz. Biz de deprem korkusuyla yapılıyor. Kentsel dönüşümde başarılı olmanın yegane yolu yerinde bir dönüşümü gerçekleştirmektir. Milletimiz istemediği sürece bunu yapmayacağız. Bu ilçelerimizde özellikle donatı alanları arttırmaya dönük çalışmalar yapılmaktadır. Milletimiz rahat olsun” diye konuştu.

Geniş açıdan bakmak lazım
CHP İBB Meclis Üyesi Esin Hacıalioğlu ise “İstanbul’da Kuzey Ormanları’na yönelik yapılanlara baktığımızda ne olduğunu, nüfusun İstanbul’un kuzeyine taşınmak istendiğini görebiliriz. Gazetelere bakmak gerekmiyor. Buradan geçen raporlara geniş açıdan bakmak lazım. Kentsel dönüşümden yerinde dönüşüme dönük bir ilerleme var ama daha önce binlerce insan yerlerinden zorla göç ettirildi. Bunu da biliyoruz” şeklinde konuştu. Emek Karakaş

Bu haber 12 Ekim 2017 Perşembe 07:47 tarihinde eklenmiştir.

Bir önceki haberimiz olan 'Kentin parası İzmir'de kalsın' başlıklı haberimizde , kentsel dönüşüm ve hakkında bilgiler verilmektedir.


Yukarı