BAŞKAN ÖMER GERİTER’DEN KENTSEL DÖNÜŞÜM ÇAĞRISIManisa Genç İş Adamları Derneği Başkanı (MAGİAD) Ömer Geriter, kentsel dönüşümle ilgili Büyükşehir, Yunusemre ve Şehzadeler Belediyelerine dönüşüm çağrısında bulunmuş oldu.

Başkan Ömer Geriter, yetkililere seslenerek Manisa’daki ün bina bazlı değil, ada bazlı olarak düşünülmesi icap ettiğini ve böylelikle daha yaşanabilir bir yaşam alanı oluşturulması icap ettiğini altını çizdi.

Başkan Ömer Geriter açıklamasında şu ifadeleri kaydetti: “, kentteki afet riski taşıyan alanların belirlenip, sıhhatli ve de yaşanılabilir hale getirilmesidir. Kanun, Türkiye’nin her tarafındaki şehir ve köylerdeki ekonomik ömrünü tamamlamış, yıkılma riski taşıyan binaların devletin sağlamış olduğu yapım kredisi, kira yardımı, belediye harç-vergi avantajlarını da kullanarak tekrardan yapılmasını öngörmektedir. Özetlemek gerekirse kentsel dönüşümle kaçak yapılaşmanın önüne geçilmesi, depreme dayanıklı olmayan, ekonomik ömrünü doldurmuş binaların tekrardan yapılarak ihtimaller içinde naturel afetler sonucu oluşacak zararların en aza indirilmesi amaçlanmaktadır. riskli binaların yıkılıp tekrardan yapılması yanında, yerleşim yerlerinin kurultay ve kültür merkezleri, park ve eğlence alanları benzer biçimde çağıl ihtiyaçlarının karşılanmasını da içermektedir.”

Tarım ve endüstri kenti Manisa’ya yakışır vurgusu

Manisa’nın zamanı dokusuyla, tarımıyla, sanayisiyle markalaşmış bir kent bulunduğunu ve kentsel dönüşümünde tüm bunların göz önüne alınarak yapılması icap ettiğini belirten Başkan Ömer Geriter sözlerini şu şekilde sürdürdü:”Bizlerin öngörüsü, Manisa’nın bina bazlı yıkılıp tekrardan yapılanmaya değil her türlü alt yapısıyla, otoparkıyla, oyun alanlarıyla çevrili ada bazlı kentsel dönüşüme ihtiyacı olduğu yönündedir. Manisa zamanı dokusuyla, ziraat ve sanayisiyle devletimizde markalaşmış şehirlerden biri olmak istiyorsa bir an ilkin Manisa öncülüğünde Şehzadeler ve Yunusemre Belediyelerimiz katkılarıyla bir araya gelmesi ve sunacakları bu hizmeti gecikmeden hayata geçirmek zorundadırlar. Manisa her geçen gün bu yönde yapılacak bir bayındır planı ihtiyacı ile yanıp kavrulmaktadır. Bizler Manisa Genç İş Adamları Derneği olarak her üç belediyemizi Manisa için ortak paydada buluşmaya ve ada bazlı kentsel dönüşüm için bir araya gelmiş olarak siyasal rekabetin değil hizmetin rekabetinde bulunmaya çağırıyoruz. Yeni ve yaşanabilir bir Manisa için, gelecek için biz varız. Manisa için çalışmaya bir kez daha herkesi çağrı ediyoruz.”

Bir önceki haberimiz olan Bakan Elvan: İnşaat ruhsatları tek imzayla verilecek başlıklı haberimizde inşaat sektörü ve kentsel dönüşüm hakkında bilgiler verilmektedir.


Yukarı