Başkan Ömer Geriter’den Kentsel Dönüşüm Çağrısı

Manisa Genç İş Adamları Derneği Başkanı (MAGİAD) Ömer Geriter, kentsel dönüşümle ilgili Manisa Büyükşehir, Yunusemre ve Şehzadeler Belediyelerine dönüşüm çağrısında bulunmuş oldu.

Başkan Ömer Geriter, yetkililere seslenerek Manisa’daki kentsel dönüşümün bina bazlı değil, ada bazlı olarak düşünülmesi icap ettiğini ve böylelikle daha yaşanabilir bir yaşam alanı oluşturulması icap ettiğini altını çizdi.

Başkan Ömer Geriter açıklamasında şu ifadeleri kaydetti: “, kentteki afet riski taşıyan alanların belirlenip, sağlıklı ve de yaşanılabilir hale getirilmesidir. Kanun, Türkiye’nin her tarafındaki kent ve köylerdeki ekonomik ömrünü tamamlamış, yıkılma riski taşıyan binaların devletin sağladığı yapım kredisi, kira yardımı, belediye harç-vergi avantajlarını da kullanarak yeniden yapılmasını öngörmektedir. Kısaca kentsel dönüşümle kaçak yapılaşmanın önüne geçilmesi, depreme dayanıklı olmayan, ekonomik ömrünü doldurmuş binaların yeniden yapılarak olası doğal afetler sonucu oluşacak zararların en aza indirilmesi amaçlanmaktadır. riskli binaların yıkılıp yeniden yapılması yanında, yerleşim yerlerinin kongre ve kültür merkezleri, park ve eğlence alanları gibi modern ihtiyaçlarının karşılanmasını da içermektedir.”

Tarım ve endüstri kenti Manisa’ya yakışır vurgusu

Manisa’nın zamanı dokusuyla, tarımıyla, sanayisiyle markalaşmış bir kent bulunduğunu ve kentsel dönüşümünde tüm bunların göz önüne alınarak yapılması icap ettiğini belirten Başkan Ömer Geriter açıklamasını şu şekilde tamamladı: “Bizlerin öngörüsü, Manisa’nın bina bazlı yıkılıp yeniden yapılanmaya değil her türlü alt yapısıyla, otoparkıyla, oyun alanlarıyla çevrili ada bazlı kentsel dönüşüme ihtiyacı olduğu yönündedir. Manisa tarihi dokusuyla, tarım ve sanayisiyle ülkemizde markalaşmış şehirlerden biri olmak istiyorsa bir an önce Manisa öncülüğünde Şehzadeler ve Yunusemre Belediyelerimiz katkılarıyla bir araya gelmesi ve sunacakları bu hizmeti gecikmeden hayata geçirmek zorundadırlar. Manisa her geçen gün bu yönde yapılacak bir imar planı ihtiyacı ile yanıp kavrulmaktadır. Bizler Manisa Genç İş Adamları Derneği olarak her üç belediyemizi Manisa için ortak paydada buluşmaya ve ada bazlı için bir araya gelerek siyasi rekabetin değil hizmetin rekabetinde bulunmaya çağırıyoruz. Yeni ve yaşanabilir bir Manisa için, gelecek için biz varız. Manisa için çalışmaya bir kez daha herkesi davet ediyoruz.” – MANİSA

Bir önceki haberimiz olan Başkan Ömer Geriter'den Kentsel Dönüşüm Çağrısı başlıklı haberimizde , kentsel dönüşüm ve hakkında bilgiler verilmektedir.


Yukarı