AY İLK KEZ BAŞKANLIK ETTİ

Düzce Belediye Meclisi Ekim ayı birleşimi Düzce Belediye Başkanı Dursun Ay başkanlığında Meclis Toplantı Salonunda düzenlendi. Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Grup başkanvekili Taner Çakır toplantıya katılmadı.

Toplantı Belediye Başkanı Dursun Ay’ın teşekkür hitabı ile başladı. Ay, görevini layıkıyla yapacağına ilişkin söz vererek “Sizleri utandırmayacağım” dedi. İstifa eden Mehmet Keleş’e de hizmetlerinden dolayı teşekkür etmeyi dikkatsizlik etmedi.

Katırcıoğlu: “Metal yorgunluğu mu var, unutkanlık mı oldu?”

Gündem maddelerinin okunmasının peşinden MHP’li meclis üyesi Ercan Katırcıoğlu, önceki görüşmede duyuru, reklam ve tabela yönetmeliği ile ilgili verdiği önergenin gündeme alınmadığını dile getirerek Başkan Ay’a “Metal yorgunluğu mu var, unutkanlık mı oldu?” sorusunu yöneltti. Ay, Katırcıoğlu’nun önergesinin ilk meclis toplantısında gündeme alınması talimatı verdi.

Ay’ın yerine Top getirildi

Ay’ın belediye başkanı olmasıyla beraber kendisinden boşalan meclis üyeliğine AK Parti’nin kontenjanından Zarif Top getirildi.

MHP aday çıkarmadı

Toplantı Meclis Katibi Seçimi ile sürdü. AK Parti Meclis Üyesi Elif Üstün Kudu ile Muzaffer Balkancı’yı aday gösterdi. MHP ise başkanlık seçiminde olduğu benzer biçimde gene aday çıkarmadı. Kapalı usulle meydana getirilen oylama sonucu 21 oy alan Kudu Meclis Katibi seçildi. Balkancı’ya 1 oy çıkarken 6 oy boş olarak kullanıldı.

MHP’den Ay’a şartlı yetki desteği: “Şirketler araştırılsın”

Toplantı seçimin peşinden 7 gündem maddesinin görüşülmesiyle devam etti. Düzce Belediye Başkanı Ay’a belediyenin şirketleri YEYPAŞ ile İNTAŞ’ın da aralarında bulunmuş olduğu tüm iş ve işlemlere temsil, ilzam ve imza yetkisi verilmesi yönelik yetki verilmesi görüşüldü. MHP’li üye Katırcıoğlu, belediyenin şirketlerinden işe gelmeden maaş alan yönetim kurulu üyeleri hakkında gerekenin yapılması talep ederek bu mevzuyla ilgili atılacak adıma bakılırsa oy tercihinde bulunacaklarını açıkladı.

Ay: “Gerekeni yapacağım”

Başkan Ay’ın Katırcıoğlu’na “Gereğini yapacağım. Yetkiyi verin ve bekleyin görün” demesi üstüne gündem maddesi oy birliği ile kabul edildi.

Ay’ın sözleri mecliste gülüşmelere niçin oldu

Toplantıda Almanya’da düzenlenen Avrupa Başarı Ödülleri Kültür, Turizm ve Ticaret Fuarına Belediye Başkan Yardımcısı Kadir Badur ile AK Partili Meclis Üyesi Selahattin Esen’in gitmesine ilişkin madde oylandı. Başkan Ay’ın MHP grubunun fuara katılım sağlamayacağını dile getirmesi üstüne Katırcıoğlu ‘Prensip gereği yurt dışı programlarına katılmıyoruz’ açıklaması yapmış oldu. Katırcıoğlu’nun sözleri sonrası Ay’ın “Gereksiz yere ilke belirlenmesini gözden geçirmenizi tavsiye ediyorum’ yanıtı mecliste bulunanlar içinde gülüşmelere niçin oldu.

‘8 daire bina belediyeye bırakılsın’ talebi

Gündemin bir başka maddesi olan ‘Kamu Konutları Kararı Alınması’yla ilgili olarak mülkiyeti Düzce Belediyesi’ne ilişkin olan Camikebir projesindeki 38 daire içinde 8 daireli binanın belediyeye bırakılarak lojman ya da misafirhane olarak değerlendirilmesi ele alındı.

MHP misafirhaneye sıcak bakmadı

MHP grubu misafirhane teklifine belediyeye ek istihdam külfeti getirebileceği sebebi öne sürülerek sıcak bakmadığını dile getirdi. Ay, mevzunun komisyonda görüşülmesi için gündem maddesini havale etti.

Katırcıoğlu’ndan Ay’a teşekkür

Katırcıoğlu Başkan Ay’a ilk kez belediyenin bir mülkiyetinin elde kalması için bir girişimde bulunulduğunu ifade ederek teşekkür etti.

Körpeşler Mahallesi ile Aziziye Mahallesi’ndeki parsellerin ihale yöntemiyle satışı meclis üyelerince oy birliği ile kabul edildi. 5 senelik bayındır programı bayındır komisyonuna oy birliği ile havale edildi. Toplam 18 tane İmar Planı değişikliği bayındır komisyonuna havale edildi.

Cicü: “Sayıştay Denetim Raporu paylaşılsın”

MHP’li Meclis Üyesi Ayhan Cicü, Başkan Dursun Ay’dan 5393 Sayılı Belediyeler Kanunun 55 Maddesine bakılırsa, geçtiğimiz Mayıs ayında kamuoyu ve belediye meclisi ile paylaşılması ihtiyaç duyulan Sayıştay Denetim Raporu’nun hala paylaşılmadığını anımsatarak, raporun paylaşılmasını talep etti.

Meclis toplantısı 19 Ekim Perşembe günü yapılmak suretiyle sonlandı.

Haber:Y.SEVER

Bir önceki haberimiz olan Ekim ayında neler oluyor? başlıklı haberimizde hakkında bilgiler verilmektedir.


Yukarı