Arabayatağı’na çağıl pazar yeri

Kentsel dönüşümün planlama aşamasında vatandaşların temel gereksinimlerine yanıt verecek projeleri hayata geçiren veren Yıldırım Belediyesi, çağıl pazar bölgeleri ile hijyenik alışveriş tesisleri oluştururken, otopark meselesini de ortadan kaldırıyor. 11 bin 204 metrekare inşaat alanında yapılacak Arabayatağı Kapalı Pazar Yeri’nde 683 pazar tezgahı 218 araçlık otopark alanı yer alacak. Pazar alanı olarak hizmet verecek fazlaca amaçlı kullanıma haiz çağıl tesis, haftanın belirli günleri ise otopark olarak hizmet vererek bölgenin park sıkıntısını da ortadan kaldıracak. Mevcut pazar yerinin bulunmuş olduğu bölgede mahalle sakinlerine hizmet verecek çağıl tesiste ek olarak tecim alanları satış birimleri, çay ocağı, zabıta güvenlik noktası, teknik birimler abdesthane ve mescit bulunacak.

Kentsel dönüşümde arzu edilen başarıyı yakalamak için fiziki yapılarla beraber toplumsal alanlara yer verilerek vatandaşların refah seviyesinde yükseliş meydana geleceğini vurgulayan Yıldırım Belediye Başkanı İsmail Hakkı Edebali, “Türkiye’nin en önemli hamlesini yürütürken bunu yalnızca konutları yenileyerek yaparsak insanlarımız sadece yeni evlerde yaşama imkanı bulur. Biz dönüşümü yaparken parklarla, spor alanlarıyla, yeşil alanlarla, sağlık alanlarıyla, okullarla, ticari alanlarla ve modern pazar yerleri gibi sosyal yapılarla fiziki dönüşümü desteklediğimiz zaman hem şehrimizin refahı düzeyi yükselir hem de hemşehrilerimizin refah seviyesi artar. Sosyal dönüşümü en az fiziki dönüşüm kadar önemli görüyoruz. Bu kapsamda sosyal donatı alanlarını ilçemize kazandırırken, kapalı modern pazar yerlerini şehrimizin birçok noktasında oluşturuyoruz. Hem pazar alanı hem otopark hem de çok amaçlı olarak hizmet verecek Piremir, Millet ve Mimarsinan Pazar Yeri’nin yanında Arabayatağı Mahallesi’nde mevcut pazar alanına da hemşehrilerimizin gönül rahatlığıyla hijyenik ve sağlıklı koşullarda alışveriş yapmaları için önemli bir tesis inşa edeceğiz. Özgün mimarisi ve çok amaçlı yapısı ile hizmet verecek Arabayatağı Kapalı Pazar Yeri aynı zamanda pazarın olmadığı günler otopark olarak hizmet vererek park sorununa önemli çözüm üretecek” diye konuştu.

Bir önceki haberimiz olan Bu proje dönüşüm için tam bir örnek başlıklı haberimizde , Eyüp ve Gaziosmanpaşa hakkında bilgiler verilmektedir.


Yukarı