AKP ile MHP’nin toplamı 50+1 etmiyor

Bugün Ankara‘nın nabzını iyi tutan meslektaşımız Ahmet Takan‘dan bir alıntı yapacağım.
Ahmet Takan, Yeniçağ‘daki köşesinde garip bir seçim anketine yer verdi ve iktidara yakın olarak malum MAK Danışmanlık adlı kamuoyu araştırma şirketinin başkanı Mehmet Ali Kulat ile görüşmesini nakletti.
MAK‘ın yapmış olduğu ankete bakılırsa AKP‘nin MHP ile ittifakında bile yüzde 50+1 oranına ulaşılamıyor.
Bu durumda Devlet Bahçeli‘nin güvenilmiş olduğu dağlara kar yağacağı anlaşılıyor. Bundan dolayı Bahçeli, kendi oylarının eklenmesiyle AKP‘nin zafere ulaşacağını sanıyor ve AKP‘yi izleyeceği yolu göstermeye çalışıyordu.
“Saray’ın anketçisi açıkladı; ‘AKP ile MHP’nin toplamı yüzde 50+1 olmuyor” diyen Ahmet Takan‘a bakılırsa sahada durum ne?
“ABD‘de görülen Zarrab davası ve Kılıçdaroğlu‘nun açıklamış olduğu Man Adası belgeleri seçmende iyi mi bir tesir bırakmış? Sahada emek verme meydana getiren MAK araştırma şirketinin sahibi Mehmet Ali Kulat ‘İlk günden bugüne garip bir süreç yaşandı. Erdoğan, ‘Bu, Türkiye karşıtı toptan bir saldırıdır’ diyince vatandaşta karşılık buldu. Aslında mühim olan Zarrab‘dan ziyade, Kılıçdaroğlu‘nun Man Adası hakkında söylediği şeyler. İlk anda ciddi bir inanma boyutu vardı, o oldukca iyi gitmedi kısaca… Fakat doğal süreci görmek gerekiyor. İlk günde AKP’nin suçlanan 4 Bakanı Yüce Divan‘a göndermemesinden dolayı bir kızgınlık oluşmuştu. Sonrasında Türkiye’ye hücum söylemleri vatandaşta karşılık buldu.

* * *

Peki, son durum ne?
İktidara yakın MAK Ajansı‘nın sahibi Mehmet Ali Kulat şu şekilde özetliyor:
“Erdoğan‘ı kati sevenler oranı yüzde 40, kati sevmeyenler oranı yüzde 40. Geri kalan yüzde 20’yi konuşuyoruz. İşte o yüzde 20’nin içinde AKP‘ye sempatik bakanlar “Ha, bak gördün mü?” boyutunda bir dil kullanmaya başladılar. AKP‘ye oy verebilecek seçmende bir uzaklaşma alanı oluştu.
CHP gene yüzde 25 bandında… MHP barajın altına inmiş görünüyor.
MHP şu anda yüzde 7’lerde, AKP yüzde 40’larda… İkisi birleştiğinde Cumhurbaşkanlığı garantiye alınamıyor, yüzde 50+1’e ulaşılamıyor.”
Bu durumda Cumhurbaşkanı‘nın başka hamleler yapması, yüzde 50+1’i sağlayacak projeler geliştirmesi gerekiyor. Bunlar neler olabilir, bilinmiyor.

Fikirtepe dramı!

Fikirtepe‘de 35 No’lu Proje Adası’nın sakinleri kan ağlıyor. Neden?
kapsamına alınan Fikirtepe‘de 6 yıl ilkin müteahhit ile sözleşme meydana getiren, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü‘nde kayıtlara “35 No’lu Proje Adası” olarak geçen bölge sakinleri “Artık dayanacak gücümüz kalmadı” diye inliyor.
Nedir vatandaşa çektirilen bu eziyetler? 6 senedir çile çeken aileler çözülemeyen sorunlarla perişan hale geldi.
Son deva olarak Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki‘den yardım isteyen aileler şu şekilde dert yanıyor:
“Artık bıçak kemiğe dayandı! Yıkım sonucu bile çıkmadığı için 6 senedir kira yardımı da alamıyoruz.
Adalarımızın çevresi şantiye alanına dönmüş durumda. Biz ortada sıkışıp kaldık. Burası yaşanacak yer olmaktan çıktı. Sık sık hırsızlık ve soygun vakaları yaşanıyor. Su saatlerimizi bile söküp çalıyorlar. Can ve mal güvenliğimiz tehlikede!
Suriyeli sığınmacı kampları bile bizim mahallemizden daha güvenli, sığınmacılar bizlerden oldukca daha rahatlık içinde yaşıyor!
Evlerimiz hiçbir depreme dayanıklı değil. Biz bu vatanın evlatlarıyız. Çevre ve Şehircilik Bakanı Sayın Mehmet Özhaseki‘ye sesleniyoruz: Sığınmacılara gösterilen şefkatin yarısı olsun bizlere gösterilemez mi?”

TEBESSÜM

Özal’ın garip bir vasiyeti!

Ülkenin bugünkü karmaşık halinin bir analizini meydana getiren eski siyasetçilerden biri:
“Düşünüyorum da” dedi “Rahmetli Cumhurbaşkanı Turgut Özal haklı çıktı, diyorum!”
Onu dinleyenler “Nasıl haklı çıktı?” diye sordular, söyledi:
“Rahmetli Özal iktidarı esnasında oldukca eleştiriye uğrayan bir liderdi. Hakkında söylenmedik şey kalmamıştı… Ölümünden kısa bir süre ilkin partisinin ileri gelenlerine ‘Beni toprağa sırtüstü değil, yüzüstü gömün.’ demiş.
“Niçin yüzüstü gömülmek istiyorsunuz efendim?” diye sormuşlar. Özal şu şekilde yanıt vermiş:
“Çünkü ben öldükten on beş-yirmi yıl sonra kıçımı öpmek için cesedimi çevirmek zorunda kalacaksınız. Mezarımda rahatsız edilmek istemiyorum!”

GÜNÜN SÖZÜ

Yargı verirken hakkaniyet eksikliği olan bir insan karakteri zayıf yaratıktır!

 

Bir önceki haberimiz olan Tartışılan karar: Açık havuz yasak, 1+1'e kısıtlama başlıklı haberimizde , ve Zeytinburnu hakkında bilgiler verilmektedir.


Yukarı