12 yıllık barınma hakkı mücadelesi kazandı: Dikmen Vadisi’nde halk evini terk etmeyecek

HABER MERKEZİ – Dikmen Vadisi’nde 2006 yılından bu yana devam eden barınma hakkı mücadelesi sonuçlandı. Yaklaşık 280 gecekondu sahibi, yerinde ve maliyetinde konut hakkını kazanmıştır.

HABER: Deniz Nazlım – Selman Güzelyüz

Dikmen Vadisi halkının 2006 yılından bu yana sürdürdüğü barınma hakkı direnişi 12 senenin sonunda kazanımla sonuçlandı. Vadide mücadelenin öncülüğünü icra eden Barınma Hakkı Bürosu tarafınca ortalama 2 yıl ilkin Dikmen Vadisi Halkı Konut Yapı Kooperatifi kurulmuştu.

Dikmen Vadisi Halkı Konut Yapı Kooperatifi’nde örgütlenen 280’i aşkın gecekondu sahibi bulunuyor.

Kısa süre ilkin meydana getirilen anlaşmaya nazaran; vadinin 28 dönümlük arazisinin 6 dönüm 312 metrekaresi, Dikmen Vadisi Halkı Konut Yapı Kooperatifi’ne devredildi.

Ankara tarafınca oluşturulan ihaleyi kazanan inşaat şirketinin vadiye yapacağı evler için Dikmen Vadisi halkı evin maliyetini ödeyecek. Her bir gecekondu sahibinin, bir daire için 55 bin TL ödemesi mevzusunda anlaşmaya varılırken, 10 bin TL peşin, kalan 45 bin TL ise 5 yıl vade ayrımsız şekilde ödenecek.

Böylelikle 2006 senesinde direnişe başlamış olan Dikmen Vadisi halkının 12 senedir temel talepleri olan yerinde ve maliyetinde konut hakkı kazanılmış oldu.

‘3 ay inşaat başlama süresini bekleyeceğiz’

Barınma Hakkı Bürosu Başkanı Tarık Çalışkan, yasal hiçbir işlemin kalmadığını, tüm imzaların atıldığını belirterek, direnişin kazandığını şu ifadelerle duyurdu:

Biz sınıfsal savaşım tarafındayız. Burada da 80’den sonrasında yaşayan halkın bir ekip rantçı çevreler tarafınca baskı altına alındığı noktayı gördüğümüzde biz buna müdahale etmeye çalıştık, bunu başardık… Melih Gökçek, her insanın tanımış olduğu bir adam. Her yönteme başvurdu, fakat halkın direnişi, savaşım anlayışı Melih Gökçek’e bu fırsatı vermedi. Bugün geldiğimiz noktada da biz mücadeleyi kazandık. Bizim artık her hangi bir sorunumuz kalmadı. Sadece toprakların tapuya dönüşme süreci için 15 gün bekleyeceğiz. Ondan sonrasında da 3 ay inşaat başlama süreci var, onu bekleyeceğiz. Burada en büyük kazanım halkın savaşım, direniş, örgütlülük anlayışı, başka bir şey yok.

‘Sınıfsal mücadele kazandı’

Çalışkan, 12 yıl devam eden direnişin kazanımla sonuçlanmasının anlamını ise şu şekilde söyledi:

Bugün sınıfsal savaşım kazanmıştır. Mühim olan sınıfların ne kazanılmış olduğu. Direniş mücadelesinin ne kazanılmış olduğu. Karşı taraftaki adam da netice itibariyle kendi sınıfının mücadelesini yürütüyor, ikimiz de kendi sınıfımızın mücadelesini yürütüyoruz. Biz hakikaten halklar mücadelesi yürüten dostlar, kimsenin diline, ırkına, inancına dokunmadan bir tek gereksinimler üstünden savaşım verirsek kazanıyoruz. Sonuç itibariyle bugün halklar mücadelesi kazanmıştır, kaybedenler belli. ‘55 bin TL’ye ev mi olur’ diyorlar. Niye olmasın! Ben 12 senedir niçin savaşım veriyorum, bunun bir karşılığı olması gerekiyor. Bu Türkiye’de ilk kez olan bir şey. 80’den sonrasında toplumsal mücadeleye örnek olacak bir kazanım sağlamış oldu. Bundan hepimiz ders almalı. Bu savaşım Türkiye’ye örnek oldu.

Direnişin kronolojisi

Dikmen Vadisi Projesi, Ankara tarafınca 1990’lı yılların sonunda başlatılmış, 5 etaba ayrılmış ve hemen hemen ilk üç etabı tamamlanmıştı. 12 senelik direnişe sahne olan Dikmen Vadisi ise, projesinin son iki etabını oluşturuyordu.

Son iki etabı tamamlamak suretiyle Ankara 2006 senesinde çalışmalara başladı. Bölgede yaşayan gecekonduculara evlerini terk etmeleri için şartları belediye tarafınca belirlenen bir antak kalma dayatıldı.

Dayatılan şartlara nazaran, gecekonducu sahiplerine evlerini yıkıp gitmeyi kabul ettikleri takdirde, devletin belirlediği düşük faiz oranlarıyla borçlanarak ev sahibi olacaklarının garantisi verilmişti.

2006 senesinde bölgede bulunun 2 bin 400 haneden, ortalama bin 900’ü anlaşmayı kabul ederek evlerini yıkıp gitmişlerdir. Geriye kalan ortalama 550 gecekondu sahibi ise direnişe başladı. Ancak aradan geçen 12 yılda kalan 550’den de evlerini yıkıp, gidenler oldu.

2006 yılından bu yana Dikmen Vadisi, belediyenin hiçbir hizmetinden faydalanamadı. Aynı dönem mücadelenin öncülüğünü icra eden Barınma Hakkı Bürosu, vadinin içinde kuruldu.

2006 yılının Aralık ayında, projenin tamamlanmış kısmına kadar tek sıra halinde kalabalık bir yürüyüş gerçekleştirildi, zincirleri oluşturuldu.

Dikmen Vadisi direnişinin dönüm noktası 1 Şubat 2007 senesinde yaşandı. Yaklaşık 5 bin polis, kamyonlar, yıkım araçları, ambulanslar ve itfaiye araçları mahalleye girdi. Gün boyu devam eden çatışmalar sonucunda polis ve yıkım ekipleri geri çekildi. Bu dönem arkasından birçok demokratik kitle örgütü tarafınca vadide sık sık eylemler düzenlendi.

2007 yılının Eylül ayında, vadi adına gönüllü avukatlar tarafınca oluşturulan davanın sonucunda, Ankara İdare Mahkemesi, projeyle ilgili olarak yürütmeyi durdurma sonucu aldı.

Eylemlerin arkasından vadiye baskılar artarken, 2008 yılının Ağustos ayında ise Barınma Hakkı Bürosu kundaklandı. Vadi halkı, kundaklanmanın sorumlusu olarak Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkanı Melih Gökçek’i gösterdi.

2009 senesinde Belediye Meclisi’nde alınan kararla proje iptal edildi. Ancak hemen sonra bölge yine kapsamına alındı.

Gönüllü avukatlar tarafınca yürütülen davalar neticesinde İdare Mahkemesi tarafınca 2012 senesinde tekrardan “yürütmeyi durdurma” sonucu alındı.

Buna karşılık Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi tarafınca Meclis’ten geçirilen yeni yasaya dayanılarak, Dikmen Vadisi “afet riski altında” yayınlandı. Bu şekilde dava açma yolu da kapatıldı.

Proje için 2013 senesinde belediye tarafınca, yıkımın ihaleyle devri yönünde karar verilir. İhaleyi alan taşeron firmanın mahalleye bulgu amacıyla yapmış olduğu ziyaretler vadi halkı tarafınca engellendi.

Aynı dönem, adı bilinmeyen şirket adına gelen bazı silahlı kişiler tarafınca vadi halkı tehdit edildi. Kısa bir süre sonrasında Barınma Hakkı Bürosu kurşunlandı. Silahlı gruplara karşılık veren bir mahalle sakini aynı dönem tutuklandı.

2014 yılı itibariyle gelinen aşamada, belediye Dikmen Vadisi Projesi’nin son iki etabını topyekün devretmek suretiyle ihale görüşmelere başladı.

Yaklaşık iki yıl ilkin Dikmen Vadisi Halkı Konut Yapı Kooperatifi kuruldu. Sonuç olarak, 6 dönüm 312 metrekare arazi kooperatife devredildi ve Dikmen Vadisi halkı, yerinde ve maliyetine konut hakkını kazanmıştır.

MA

Bir önceki haberimiz olan Başkan Ömer Geriter'den, Kentsel Dönüşüm Çağrısı başlıklı haberimizde Büyükşehir Belediyesi, kentsel dönüşüm ve Köy hakkında bilgiler verilmektedir.


Yukarı